MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajniki zawodu poznają u naszych zachodnich sąsiadów

Renata Kudel
Renata Kudel
Uczniowie z Kowala byli na stażach w Niemczech. Od kilku lat te wyjazdy są w ramach programu Erasmus Plus.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu to placówka znana z wysokiego poziomu kształcenia zawodowego. Młodzież ucząca się w szkole zdobywa szlify zawodowe nie tylko w placówce macierzystej, odbywając zajęcia praktyczne, ale także na organizowanych przez szkołę praktykach i stażach krajowych i zagranicznych. Od wielu lat uczniowie odbywają staże zawodowe w krajach Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus Plus.

Dziewiętnaście lat praktyki w projekcie

Na początku wyjechali do Holandii – tam grupa kształcąca się w zawodzie technik rolnik poznając tajniki pracy w szklarniach przy produkcji roślinnej. Od kilku lat szkoła prowadzi współpracę z ośrodkiem VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH, który znajduję się w miejscowości Schkeuditz w pobliżu Lipska. Ośrodek ten działa od 1997 r. przyjmując u siebie młodzież w projektach wymian i staży programu Leonardo da Vinci i Erasmus Plus. W ciągu 19 lat działalności Vitalis zorganizował praktyki dla uczniów i ekspertów z wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Zaangażowanie ośrodka zostało docenione przez Komisję Europejską, która wielokrotnie nagradzała go za organizację najlepszych praktyk w Unii.

Mistrzowie w swoim fachu

Także w tym roku 30-osobowa grupa młodzieży szkoły rolniczej z Kowala udała się do zaprzyjaźnionego ośrodka w Niemczech. Dwutygodniowy staż odbywała 12 chłopców, kształcących się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa, a trzytygodniowy staż był zorganizowany dla 18 uczniów zdobywających zawód technik żywienia i usług gastronomicznych. Mechanicy pracowali w serwisie Volkswagena, gdzie uczyli się zawodu u najlepszych mistrzów w tym fachu. Uczniowie klas żywieniowych pracowali w firmach cateringowych, stołówkach akademickich i restauracjach w Lipsku. Dla młodych ludzi wyjazd na staż do Niemiec to nie tylko zdobycie dodatkowych certyfikatów, doświadczenia zawodowego, wielu nowych umiejętności, ale także sprawdzenie samych siebie w nowym miejscu, nauczenie się odpowiedzialności i samodzielności.

Praktyki ale i zwiedzanie

Był to też miło spędzony razem czas, poznanie nowych ludzi i kultury innego kraju. Ośrodek Vitalis we współpracy ze szkołą stara się, aby młodzież w swoim czasie wolnym, miała możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Uczniowie mieli okazję spędzić dwa dni w Berlinie, gdzie zwiedzali nie tylko najciekawsze historycznie zabytki miasta, część rządową, Uniwersytet w Berlinie, ale także odwiedzili fabrykę Mercedesa i fabrykę Porsche oraz Muzeum Techniki. Nie była to jedyna atrakcja dla uczniów podczas ich pobytu w Niemczech. Mieli również możliwość poznania Lipska, gdzie akurat odbywa się festiwal muzyki Bacha, tzw. Bachfest Leipzig. Byli też w Dreźnie, które pełni rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saksonii. Zwiedzilizespół pałacowy Zwinger, zamek królewski, operę Sempera, kościół Frauenkirche - największy na świecie, obok katedry w Strasburgu, budynek wzniesiony z piaskowca, tzw. kościół dworski czyli Katedrę Świętej Trójcy i wiele innych zabytków.

Śmiało mogą wkraczać na europejski rynek pracy

Dodatkową atrakcją było zwiedzenie fabryki Volkswagena i serwisu ciągników Case. Jak więc widać wyjazd na staż w ramach programu Erasmus+ to nie tylko nauka, ale i rozszerzenie własnych horyzontów, poznanie nowych miejsc, integracja i miło spędzony czas. Trzeba stwierdzić, że młodzież wykazała się bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym, świetnie poradziła sobie w nowych miejscach pracy i powróciła do kraju z certyfikatami i dokumentami Europass-Mobility, które są respektowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jak podkreślali, przy wręczaniu certyfikatów przedstawiciele ośrodka Vitalis: pani Małgorzata Worona i pan Martin Kozlovsky, nasi uczniowie mogą śmiało wkraczać na europejski rynek pracy, bo są świetnymi fachowcami w swojej dziedzinie.

- To nie ostatni taki wyjazd i w przyszłym roku znów nasza młodzież będzie mogli zagościć w pięknej Saksonii - mówi Arkadiusz Ciechalski, wicedyrektor ZS CKR. - Napisany jest już bowiem nowy projekt, który wysłany niebawem będzie do akceptacji. WAżne jest to, że projekty nie opracowują zewnętrzne firmy, które z tego żyją, ale tworzone są przez nauczycieli szkoły rolniczej w Kowalu, przez co o wiele więcej pieniędzy przeznaczonych na ich realizację zostaje u nas.
Ponadto organizacja i nadzór programu przez szkołę zapewnia dopasowanie go do wymagań i zainteresowań młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska