Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubin. Muzeum zaprasza na film o Stanisławie Sadowskim, powstańcu ze wsi Słupy

OPRAC.:
Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Kamila Czechowska, dyrektor muzeum, jest pomysłodawcą projektu. Napisała też scenariusz
Kamila Czechowska, dyrektor muzeum, jest pomysłodawcą projektu. Napisała też scenariusz Fot. Maja Stankiewicz
Bohater materiału filmowego to uczestnik Powstania Wielkopolskiego i Wiosny Ludów. Postać zapomnianego patrioty pokazano w ramach projektu edukacyjnego „Kartka z kalendarza”.

Zobacz wideo: Odsłonięcie Bydgoskich Autografów 2021

Materiał o Stanisławie Sadowskim udostępniony został we wtorek 27 kwietnia o godz. 8 na platformie Youtube. Pracownicy muzeum w Szubinie zachęcają do jego obejrzenia.

To Cię może również zainteresować

- To kolejny odcinek cyklu. Dotyczy 27 kwietnia 1848 r., dnia śmierci Stanisława Sadowskiego, zamordowanego na oczach matki w pałacu w Słupach – informuje dr Kamila Czechowska, dyrektor muzeum, a zarazem autor scenariusza i pomysłodawca serii „Kartka z kalendarza”.

Realizatorem materiału jest znany szubiński fotograf Piotr Bembenek, narratorem Iwona Kruk z Muzeum Ziemi Szubińskiej. - W materiale wykorzystano zasoby wielu instytucji: Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, parafii pw. św. Wita w Słupach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Ziemi Szubińskiej. Sięgnięto także do prasy i opracowań – informują twórcy filmu. Dodają, że obraz jest dostępny dla osób niesłyszących.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Całość trwa około 8 minut. Oprócz Kamili Czechowskiej w materiale wypowiada się ks. kanonik Leszek Kroll, proboszcz parafii św. Wita w Słupach.

Dlaczego twórcy materiału postanowili opowiedzieć o Stanisławie Sadowskim? Bo to ciekawa postać związana z Pałukami i Bydgoszczą.

- Bohater filmu - wyjaśnia Kamila Czechowska - urodził się w 1820 r. w Słupach. Po studiach zamieszkał w Bydgoszczy. Z jego inicjatywy w 1845 r. powstało Kasyno Polskie, organizacja będąca ośrodkiem życia polskiego w zgermanizowanej Bydgoszczy. Z polecenia Ludwika Mierosławskiego organizował w 1846 r. powstanie na Pałukach. Aresztowany przez Prusaków otrzymał wyrok śmierci przez ścięcie toporem. Uwolniony w czasie Wiosny Ludów wrócił do Słupów, gdzie 27 kwietnia 1848 r. został zamordowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska