MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zawodowe uatrakcyjnią oferty

Magdalena Janowska
fot. Anna Wojciulewicz
Prawie 1,5 tys. uczniów toruńskich szkół zawodowych skorzysta z projektu podnoszenia jakości i atrakcyjności kształcenia. Dzięki niemu w najbliższych miesiącach zdobędą nowe umiejętności i kwalifikacje.

Projekt wart prawie 620 tys. zł obejmie siedem toruńskich zespołów szkół (ZS Ekonomicznych, ZS Gastronomiczno-Hotelarskich, ZS Inżynierii Środowiska, ZS Przemysłu Spożywczego, ZS Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych, ZS Technicznych oraz ZS Samochodowych). Dzięki pieniądzom pozyskanym w przeważającej części z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (wkład własny gminy to niespełna 79 tys. zł), placówki będą mogły zaproponować młodzieży m.in. zajęcia wyrównawcze z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego.

Łatwiej na egzaminie
Uczestnicy projektu, których rekrutacja nastąpi w październiku, będą mieli również szansę lepiej przygotować się do tzw. egzaminu zawodowego (specjalistyczne zajęcia obejmą uczniów ostatnich klas), który - jak wskazują dyrektorzy szkół - jest bardzo trudny. Podnoszenie atrakcyjności kształcenia zakłada również zakup nowoczesnych materiałów dydaktycznych, a także wsparcie pedagogiczne oraz doradztwo zawodowe. W tym roku zmianie ulegnie także program nauczania w zawodzie technik ekonomista.
Annę Walter, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu najbardziej cieszy zakup programu Autocad, który również zostanie sfinansowany w ramach projektu. - Do tej pory technik budownictwa wychodził ze szkoły bez znajomości nowoczesnych programów komputerowych służących do kreślenia rysunków - przyznaje Anna Walter. - W naszej szkole kilkadziesiąt osób skorzysta z projektu i myślę, że dzięki dodatkowym zajęciom rzeczywiście uda im się podnieść kompetencje zawodowe.
Uczniom toruńskich techników, którzy wezmą udział w projekcie, łatwiej będzie także zdać maturę. Przypomnijmy, że w 2010 roku po raz pierwszy na egzaminie dojrzałości obowiązkowo pojawi się matematyka. Przyszli technicy będą mogli podciągnąć się z tego przedmiotu dzięki dodatkowym godzinom. - Wiążemy z tym projektem duże nadzieje - mówi Anna Walter. - Młodzież coraz częściej rezygnuje z pójścia do ogólniaka na rzecz zdobycia zawodu. Dzięki projektowi uda się wykształcić grupę absolwentów, których umiejętności będą wyższe.

Wyniki podskoczą
Również zdaniem Urszuli Przedpełskiej, dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i VIII LO w Toruniu, udział w projekcie przyniesie wymierne korzyści. - Już wcześniej braliśmy udział w projektach realizowanych z unijnych funduszy i przyznam, że zawsze miały one wpływ na podwyższenie wyników w nauce - mówi. - Sadzę, że teraz będzie podobnie.
W październiku wyłoniona zostanie grupa 1459 uczniów, którzy wezmą udział w dodatkowych zajęciach. Realizacja projektu ruszy pełna parą od listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska