Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły i gminy w akcji smogowej. Walczą o wyposażenie za 30 tys. zł i place zabaw

Oprac. AGW
materiały prasowe
Solec Kujawski, Chełmża i Śliwice to gminy z Kujawsko-Pomorskiego, które do tej pory zgłosiły udział w ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Fundację PGNiG. Osobno zgłaszają się szkoły podstawowe, które zadeklarowały chęć przeprowadzenia z dziećmi zajęć poświęconych zanieczyszczeniom powietrza. Z naszego regionu zgłosiły się już podstawówki z Torunia, Grudziądza, Kruszwicy, Nicwałdu i Lińska.

Ambasadorem programu edukacyjnego „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” jest Radek Brzózka, znany prezenter telewizyjny i popularyzator nauki. – O tym, że mamy dzisiaj duży problem z jakością powietrza w Polsce wiedzą już chyba wszyscy. Pytanie, czy zastanawialiśmy się nad tym, co sami możemy zrobić, żeby nie oddychać „śmieciami”? Najwyższy czas, by zacząć edukować o zanieczyszczeniach powietrza dzieci i młodzież w Polsce. To oni za jakiś czas będą mieli realny wpływ na to, czym oddychamy – mówi Radek.

Aby zgłosić się do programu, wystarczy wejść na stronę internetową www.powietrzebezsmieci.pl/szkoły i wypełnić formularz rejestracyjny. Pierwsze 1 000 szkół, które zgłoszą się do programu otrzymają AntySmogBox, czyli pudełko z wydrukowanymi materiałami edukacyjnymi potrzebnymi do przeprowadzenia lekcji w szkołach. Pozostałe szkoły będą mogły pobrać materiały ze strony internetowej programu. Zadaniem uczestników programu jest przeprowadzenie 5 zajęć w oparciu o materiały oraz sporządzenie raportu dokumentującego zrealizowane zajęcia.

Autorzy 3 najciekawszych lekcji otrzymają wyposażenie sali przyrodniczej o wartości 30 000 zł każda.

– Niedawno przeprowadziliśmy ogólnopolskie badanie, które miało nam pokazać co tak naprawdę o jakości powietrza myślą i wiedzą Polacy - mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG. - Jedno z pytań dotyczyło sposobów na ochronę mieszkańców miast i wsi przed zanieczyszczeniami powietrza. Zdecydowana większość – aż 77% respondentów, stwierdziło, że: należy karać wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych. Natomiast nasza odpowiedź na dziś, to przede wszystkim edukować! - podkreśla prezes.

Kajdanowski wyjaśnia: - Celem naszego programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” jest uświadomienie Polakom przyczyn i skutków zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska niskiej emisji, czyli najczęstszej przyczyny smogu. Chcemy uczyć dzieci jak chronić się przed zanieczyszczeniami i jak je ograniczać w codziennym życiu. Liczymy na to, że szkoły w województwie pomorskim licznie przyłączą się do naszej akcji –

  • Szkoły zainteresowane udziałem w programie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy do 31 grudnia 2017.
  • Raport dokumentujący lekcje należy przesłać do 27 kwietnia 2018 roku.
  • Trzy szkoły, które wygrają nowe pracownie poznamy jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami.

Poza szkołami do kampanii mogą się włączyć również gminy z województwa kujawsko-pomorskiego. Nagrodą dla nich jest 5 naukowych stacji zabaw. Gminy zainteresowane udziałem w projekcie muszą do końca 2017 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.powietrzebezsmieci.pl/gminy.

  • Między 8 stycznia a 28 lutego 2018 roku odbędzie się głosowanie, w którym mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na wybraną gminę.
  • Wszyscy głosujący będą musieli zapoznać się wcześniej z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zanieczyszczeń powietrza i odpowiedzieć na proste pytanie, związane ze smogiem.
  • Naukowe stacje zabaw PGNiG wygra 5 gmin z największą liczbą głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska