Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkarlatyna, krztusiec, HIV i kiła - te choroby zakaźne wracają z impetem. Mamy dane

wixad
Przychodnia przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy musiała mierzyć się m.in. z narastającą fala grypy
Przychodnia przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy musiała mierzyć się m.in. z narastającą fala grypy Dariusz Bloch
Statystyki dotyczące chorób zakaźnych muszą niepokoić. W niektórych przypadkach wzrosty są kolosalne!

Raporty dotyczące zachorowań na choroby zakaźne wraz z porównaniami z analogicznym okresem roku poprzedniego publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Dzięki nim mamy dostęp do świeżych danych – do 31 października 2023. A te są bardziej niż niepokojące.

Rosną nawet zatrucia salmonellą

O ponad 30 proc. wzrosła liczba zatruć spowodowanych salmonellozą (do 9,1 tys.). To oznacza, że problem z salmonellą miały w ubiegłym roku aż 24 osoby na każde 100 tys. mieszkańców.

Dwukrotny wzrost dotyczył również czerwonki oraz choroby wywoływanej przez paciorkowce (14 osób na 100 tys.).
Co prawda o połowę mniej niż w ubiegłym roku odnotowano wirusowych „jelitówek”, to alarmujący jest wzrost zachorowań na krztusiec (z 237 do 693 przypadków), a jeszcze bardziej na szkarlatynę (z 19,8 tys. do 34,4 tys.). To oznacza, że na szkarlatynę zapadło w tym roku 91 dzieci (dorośli zapadają na nią sporadycznie). Krzywą wzrostową obserwujemy

Wstydliwe przyrosty

O prawdziwym dramacie mówić można w przypadku chorób przenoszonych droga płciową Liczba wykrytych przypadków kiły niemal się podwoiła, przekraczając 2,5 tys. To samo z rzeżączką, którą zdiagnozowano u 1,1 tys. mieszkańców Polski. Dwukrotnie wzrosła też liczba infekcji bakterią chlamydie, choć jeszcze daleko nam do epidemii wśród młodzieży odnotowywanej w Wielkiej Brytanii.

Nie jest tajemnicą, że od kilku lat wyraźnie wzrasta liczba zakażonych wirusem HIV. Pokazuje to również zestawienie 2022/2023, kiedy to ponownie odnotowano przyrost o 1/5, podobnie jak w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.
Co ciekawe, w stosunku do 10 pierwszych miesięcy poprzedniego roku, mamy wielki przyrost zachorowań na grypę, zwłaszcza wśród dzieci.

Feralne dane o boreliozie

Ogromny skok dotyczy również wykrytych przypadków boreliozy – z 13,8 tys. w ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku do 21,8 tys. w analogicznym okresie 2023. Już prawie 58 osób na 100 tys. mieszkańców Polski odczuło w tym roku niebezpieczne konsekwencje kontaktu z kleszczami, które dało o sobie znać również rosnącą liczbą przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Skądinąd również wirusowe zapalenie mózgu było w tym roku 2 do 4 razy częstsze (w zależności od kategorii) niż przed rokiem.

Choroby zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem. Nawałnica szkarlatyny

A jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Według danych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy największym problemem jest szkarlatyna, która w tym roku pojawiała się czterokrotnie częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Duży wzrost dotyczy również krztuśca. Z kolei o około 1/3 wzrosła liczba przypadków boreliozy oraz chorób wenerycznych – kiły i rzeżączki. Cieszyć (?) może jedynie poziom zachorowań na gruźlicę, który prawie nie zmienił się od ubiegłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkarlatyna, krztusiec, HIV i kiła - te choroby zakaźne wracają z impetem. Mamy dane - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska