MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczypiorek na parapecie

Malwa
Cebule do pędzenia na szczypior zagłębiamy w  ziemi do 2/3 wysokości, posadzony korzeń  pietruszki musi mieć "główkę".
Cebule do pędzenia na szczypior zagłębiamy w ziemi do 2/3 wysokości, posadzony korzeń pietruszki musi mieć "główkę". Małgorzata Felińska
Szczypiorek, szczypior cebuli i pietruszkę możemy bez żadnego problemu uprawiać na kuchennym parapecie. Zielenina przyda się do sałatek, twarogu i kanapek.

     Cebulę do pędzenia w doniczkach kupujemy w sklepie, kępki szczypiorku możemy wykopać z ogródka, gdy ziemia nie jest zamarznięta. Przy kupowaniu korzeni pietruszki do pędzenia musimy zwrócić uwagę na to, żeby miały nieobciętą "główkę", czyli zgrubienie, z którego wyrastają liście.
     Sadzenie
     
Korzenie pietruszki możemy posadzić w całości w wysokiej doniczce w taki sposób, żeby "główka" wystawała centymetr nad ziemię. Można też posadzić pietruszkę w płytszych pojemnikach, przycinając uprzednio korzenie na odpowiednią długość.
     Cebule pokryte suchą łuską lub z wyrastającym szczypiorem sadzimy tak, żeby ich 1/3 wystawała nad podłoże.
     Podłoże
     
Do wypełnienia doniczek możemy wykorzystać podłoże uniwersalne (kupowane dla roślin doniczkowych) lub bardziej jałowe, wymieszane z piaskiem. Ziemia nie musi być żyzna, ponieważ podczas pędzenia rośliny wykorzystują składniki pokarmowe zgromadzone w organach spichrzowych. Niepotrzebne jest w związku z tym nawożenie.
     Stanowisko
     
Doniczki z cebulą i pietruszką najlepiej postawić w bardzo jasnym i ciepłym miejscu, chociaż rośliny dobrze rosną także w chłodzie (ok. 10 st. C). Potrzeba im jednak dużo światła. Najbardziej będzie się nadawał kuchenny parapet.
     Pielęgnacja jest wyjątkowo łatwa - nie możemy zapominać o umiarkowanym podlewaniu. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne.
     Zbiory
     
Pierwsze liście zobaczy-już po kilku dniach, po dwóch tygodniach od posadzenia możemy rozpocząć zbiory. Przycinane liście cebuli i pietruszki będą jeszcze przez jakiś czas rosły, ale po kilku tygodniach wyeksploatowane rośliny trzeba usunąć. Żeby zapewnić sobie "ciągłość dostaw" warto sadzić nowalijki co dwa tygodnie.
     Zioła w doniczkach
     
W supermarketach można też kupić zioła i nowalijki (sałatę, majeranek, cząber, szałwię, melisę czy szczypiorek) w doniczkach. Takie rośliny trudniej uprawiać niż te pędzone z korzeni, ale nie jest to niemożliwe. Trzeba je tylko przesadzić z mikroskopijnych doniczek, w których są sprzedawane, do większych pojemników, ustawić w jasnym i niezbyt ciepłym miejscu oraz systematycznie podlewać. Podłoże nie może jednak być zbyt mokre. Po 2-3 tygodniach, kiedy obetniemy już wszystkie liście, rośliny należy wyrzucić.
     ---
     Domowe rozmnażanie sałaty, rzodkiewki, cebuli i szczypiorku z siewu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
     ---
     Natka pietruszki i szczypior zawierają sporo witamin, dlatego warto je mieć pod ręką, szczególnie teraz, po zimie organizm domaga się nowalijek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska