Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowano 100 lat szpitala

(ms)
Nie obyło się bez toastu i lampki szampana Na pierwszym planie Krystyna Tymińska, która przepracowała w szubińskim szpitalu 15 lat jako salowa. Do dziś, choć jest już na emeryturze, z nostalgią wspomina te lata,  chwali personel, zwłaszcza lekarzy
Nie obyło się bez toastu i lampki szampana Na pierwszym planie Krystyna Tymińska, która przepracowała w szubińskim szpitalu 15 lat jako salowa. Do dziś, choć jest już na emeryturze, z nostalgią wspomina te lata, chwali personel, zwłaszcza lekarzy Fot. Maja Stankiewicz
Urodzinowy tort i szampan oraz wiele wspomnień - tak jubilata uczcili jego obecni i byli pracownicy. To początek obchodów, które potrwają w Szubinie do 26 bm.

Szubiński szpital powstał 15 X 1909 r., w miejscu gdzie było niegdyś schronisko dla bezdomnych i ubogich.

Wystarczało 13 łóżek

W pierwszych latach działalności lecznica dysponowała dziewięcioma salami, w których stało 13 łóżek dla chorych. W piwnicy była kuchnia i mieszkanie dla stróża.

- 13 łóżek wystarczało, bo większość pacjentów leczono wtedy w domach. Tam odbierano porody, udzielano konsultacji. W szpitalu wykonywało się prawie wyłącznie zabiegi chirurgiczne.

Z czasem szpital rozbudowano. Liczba łóżek zwiększyła się do 68. Chorych doglądał jeden lekarz, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, jeden sanitariusz i cztery tzw. pomoce (obecne salowe) - opowiadał dr Mieczysław Boguszyński, jedna z szesnastu osób, które - za szczególne zasługi dla szubińskiego szpitala - otrzymały wczoraj pamiątkowe medale.

Medalistów było więcej

Oprócz dr. Boguszyńskiego okolicznościowe medale wręczone wczoraj lekarzom: Franciszkowi Konkolowi, Romanowi Dadzibóg, Janowi Wróblewskiemu, Piotrowi Otfinowskiemu, Wojciechowi Kulińskiemu, Irenie Kolesińskiej i Janowi Wróblewskiemu. Otrzymali je także inni pracownicy szpitala: Stanisława Cabańska, Jan Dalka, Michał Górnowicz, Bogusław Wiśniewski, Wanda Wachowiak, Elżbieta Lorenc i Michał Roślewski.

Medal otrzymał też Marek Domżała, przewodniczący Rady Miejskiej Szubina, który przez 16 ostatnich lat kierował placówką. To za jego rządów lecznica przekształcona została w spółkę Centrum Medyczne im. Janusza Korczaka, a obecnie działa jako Nowy Szpitala w Nakle i Szubinie .

Wiele wspomnień, wielu ludzi

Spotkanie było okazją do wspomnień. Ze szczególnym sentymentem mówiono wczoraj o doktorze Edmundzie Grajewskim, który kierował szpitalem w latach 1945-1962. To za jego czasów zatrudniono w lecznicy kilku lekarzy, wprowadzono specjalizacje. Bo wcześniej jeden lekarz obchodził cały szpital, zajmował się wszystkimi pacjentami.

Dr Grajewski odszedł z pracy w szpitalu na znak protestu i solidarności z siostrami zakonnymi, którym zakazano opiekować się chorymi w lecznicy. Podjął pracę w przychodni. I z tego czasu wciąż pamięta go wielu starszych mieszkańców Szubina.

Znakomita załoga i dyrekcja

Ignacy Pogodziński, burmistrz Szubina wspominał wczoraj m.in. klub "Medyk", w którym odbywało się wiele imprez. Dziękował pracownikom za minione lata podkreślając, że szubińska lecznica przetrwała tyle, bo zatrudniano tu zawsze znakomitą załogę i dyrektorów.

Przypomniał, że szpitalowi pomagały przetrwać trudne lata samorządy Łabiszyna, Barcina, Kcyni i Szubina. Potrzebny sprzęt przywozili przedstawiciele zaprzyjaźnionej z Szubinem niemieckiej gminy Dinxperlo.

Pacjenci przyjeżdżają z daleka

Załodze dziękowali też: dyrektor Nowego Szpitala w Szubinie i Nakle Tomasz Ławrynowicz i Adam Roślewski, przewodniczący rady nadzorczej spółki. Podkreślali, że dzięki dobrej pracy całej załogi lecznica cieszy się prestiżem i dobra panuje w niej atmosfera. Decydują się tu leczyć nie tylko mieszkańcy powiatu nakielskiego.

Liczna na uroczystości delegacja władz powiatu także pospieszyła z gratulacjami. Gospodarzom wręczono m.in. witraż przedstawiający logo powiatu i medal upamiętniający 10-lecie tego samorządu. Starosta Tomasz Miłowski wspomniał o trudnych latach przekształceń, gdy działalność szpitala była zagrożono.
Na koniec, dla uczestników uroczystości, wystąpił miejscowy kabaret.

W przygotowywaniu jest jubileuszowa publikacja o historii szpitala w Szubinie. Pomysłodawcy apelują do mieszkańców o udostępnienie archiwalnych zdjęć i dokumentów.

A 25 bm. otwarta zostanie wystawa w Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska