MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach otrzymała imię wybitnego pisarza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Była córka pisarza

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 12 lat
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach otrzymała imię wybitnego pisarza, kielczanina Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uroczyste nadanie odbyło się 20 maja a gościem honorowym uroczystości była córka pisarza, Marta Herling. Odwiedziła też Suchedniów, który bardzo lubił ojciec.

Biblioteka pedagogiczna w Kielcach ma patrona: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Pomysł by bibliotece nadać imię pojawił się dawno temu, a jego autorem był były marszałek województwa świętokrzyskiego, obecny przewodniczący sejmiku, Andrzej Bętkowski. Idea przypadła wszystkim do gustu - wybitny pisarz był przecież absolwentem szkoły, która mieściła się w budynku dzisiaj zajmowanym przez bibliotekę. Nieprzypadkowo wybrano też datę – 20 maja obchodzone są urodziny pisarza.

Uroczystości nadania imienia rozpoczęła msza w kieleckiej katedrze. Przed odsłonięciem tablicy Sylwester Kasprzyk, dyrektor placówki, mówił o intencjach jakie ma kierownictwo biblioteki. - Chcemy zachęcić mieszkańców województwa świętokrzyskiego by dowiadywali się, czytali o naszym patronie, poznawali jego dzieła i częściej odwiedzali naszą placówkę. My będziemy organizowali konkursy, lekcje i inne wydarzenia przywołujące jego osobę i popularyzujące jego twórczość. Ten rok już upływa pod znakiem naszego patrona, do końca 2024 odbędzie się 120 imprez mu poświęconych - powiedział Kasprzyk.

Zobacz zdjęcia z uroczystości nadania imienia bibliotece pedagogicznej w Kielcach: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gościem uroczystości była przybyła z Neapolu córka pisarza, Marta Herling. Ze wzruszeniem patrzyła na tablicę informującą, że jej ojciec został patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. - Ojciec był człowiekiem skrytym, nie mówił o sobie. O tym, co przeżył i pamiętał dowiadywałam się z jego książek, dlatego tak przeżywam wizyty w miejscach z nim związanych – mówiła.

Po odsłonięciu tablicy i złożeniu kwiatów przez przedstawicieli władz, parlamentarzystów oraz pracowników biblioteki obecnych zaproszono do gmachu biblioteki na wystawę pełną zdjęć, cytatów ze wspomnień Herlinga-Grudzińskiego, także tych dotyczących nauki w kieleckim gimnazjum.

Współorganizatorem wydarzenia jest Konrad Cedro, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, który osobiście znał Herlinga-Grudzińskiego i fotografował go. Te zdjęcia są teraz własnością biblioteki a jedno z nich ozdobiło kalendarz na 2024 rok.

Dalsza część uroczystości odbyła się w auli pobliskiego Seminarium Duchownego. Pokazano film poświęcony życiu i twórczości pisarza a w panelu dyskusyjnym udział wzięli: Marta Herling, doktor Irena Furnal, profesor Adam Massalski i Konrad Cedro. Po południu goście wyruszyli do Suchedniowa, rodzinnej miejscowości pisarza, by obejrzeć kolejną wystawę i posłuchać występów.

Zobacz zdjęcia z uroczystości nadania imienia bibliotece pedagogicznej w Kielcach: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński

Urodzony 20 maja 1919 w Kielcach, zmarł w lipcu 2000 roku w Neapolu. Pisarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury na emigracji. Eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD po agresji Związek Radziecki na Polskę. Po pobycie w więzieniach, trafił do łagru w Jercewie koło Archangielska. Opisał go w wydanym w 1951 roku w Londynie „Innym świecie”. Z armią generała Andersa przeszedł szlak bojowy, walczył między innymi pod Monte Cassino. Pozostał we Włoszech. Jako przedwojenny sympatyk Polskiej Partii Socjalistycznej po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu. Kawaler Orderu Orła Białego. W PRL informacje na temat Gustawa Herling-Grudzińskiego podlegały cenzurze, a jego twórczość objęta była całkowitym zakazem publikacji. Zmieniło się to dopiero po 1989 roku. Sejm RP ustanowił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Od trzech lat w Kielcach organizowany jest festiwal „Pociąg do literatury” poświęcony także Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu.

Cała młodość Gustawa Helinga-Grudzińskiego jest związana z Kielcami i okolicą. W 1919 rodzice pisarza mieszkali w Kielcach, jednakże sporo czasu spędzali też w pobliskich Skrzelczycach w gminie Pierzchnica, gdzie mieścił się duży folwark, którego byli właścicielami. Narodziny syna Gustawa, czwartego dziecka po Eugenii, Maurycym zwanym Morkiem i Łucji zwanej Sarą, ojciec zgłosił dopiero 17 lipca 1919 w Daleszycach. W 1921 roku folwark w Skrzelczycach został sprzedany i od tej pory, do wojny, rodzina mieszkała w Kielcach – matka z dziećmi, i w Suchedniowie – Jakub Herling-Grudziński, który nabył tam duży młyn i dom. Tam też sporo czasu spędzał młody Heling-Grudziński. W późniejszych latach pisarz wspominał z sentymentem Suchedniów, między innymi w dziele Inny świat.

Zobacz zdjęcia z uroczystości nadania imienia bibliotece pedagogicznej w Kielcach: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie