Obuwie ortopedyczne: refundacja tylko do limitu

Obuwie ortopedyczne: refundacja tylko do limitu

Ewa Abramczyk-Boguszewska ewa.abramczyk@pomorska.pl tel. 52 32 63 213

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Obuwie ortopedyczne: refundacja tylko do limitu
Obuwie ortopedyczne: refundacja tylko do limitu

można składać m.in. w NFZ w Bydgoszczy. Czeka na nie Anna Pamin ©Jarosław Pruss

- Potrzebuję obuwie ortopedyczne. Dlaczego NFZ refunduje kupno tylko jednego buta? - pyta zdenerwowana Czytelniczka.
- Złożyłam wniosek do NFZ na dofinansowanie obuwia - opowiada nasza Czytelniczka. - Jakie było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałam się, że NFZ refunduje tylko but dla chorej nogi, a za drugi pacjent musi zapłacić w całości. Przecież to skandal! Dopiero teraz dowiedziałam się, że buty kupuje się na sztuki, a nie parami! Dodam, że obuwie ortopedyczne jest bardzo drogie i wiadomo, że większości niepełnosprawnych nie stać na nie.

W rozporządzeniu

- To nieporozumienie - zaprzecza Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy. - Fundusz refunduje kupno pary obuwia, jednak do wysokości limitu. Buty ortopedyczne są rzeczywiście bardzo drogie i stąd zapewne bierze się wrażenie pacjentów, że NFZ płaci tylko za jeden but.

Limity określone są w rozporządzeniu ministra zdrowia ( z dnia 29 sierpnia 2009 r. (Dz. U. nr 139 z 2009 r., poz. 1141. Rozporządzenie to zawiera szczegółowy wykaz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych wraz z limitami refundacji, czasem, na jaki przysługuje pacjentowi dana rzecz, a także określa, jaką część kwoty musi on dopłacić.

I tak, jeśli schorzenie dotyczy jednej stopy, pacjent może otrzymać refundację do wysokości limitu określonego w tym właśnie rozporządzeniu.

Jeżeli natomiast chore są obie stopy, to wówczas pacjentowi przysługuje refundacja równa maksymalnie podwójnemu limitowi.

Dwa rodzaje obuwia najczęściej refundowanego przez NFZ to:
- obuwie na stopę zniekształconą. Limit cenowy wynosi wówczas 155 zł. Fundusz pokrywa 70 proc. tej kwoty, czyli 108,5 zł. Resztę musi zapłacić pacjent. Obuwie to przysługuje pacjentowi raz na rok.
- obuwie ortopedyczne w przypadku, gdy jedna stopa jest krótsza. Wtedy limit wynosi 210 zł. NFZ również pokrywa 70 proc. kwoty , czyli w tym przypadku 147 zł. Obuwie takie przysługuje pacjentowi także raz na rok.

Najpierw do lekarza, później do funduszu

Zawsze zlecenie na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze musi być wystawione przez lekarza. Zlecenie należy potwierdzić w NFZ. Obowiązujące wzory wniosków są dostępne na stronie funduszu (www.nfz-bydgoszcz.pl).

- Wnioski na zaopatrzenie w obuwie ortopedyczne są potwierdzane i przekazywane do realizacji na bieżąco - podkreślają w NFZ.

Formalności związane z zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze można załatwić w:
- NFZ w Bydgoszczy, ul. Słowackiego 3, tel. 32 52 741 lub 52 32 52 814
- Delegaturze NFZ w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 28, tel. 56 65 82 622
- Delegaturze NFZ we Włocławku, ul. Kilińskiego 16, tel. 54 41 27 406, 54 41 27 407, 54 41 27 409.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze Miasto

Wideo