Masz konto w Pomorskiej?

  Zaloguj się

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Pomorskiej.

  Gazeta Pomorska

  Masz konto w Piano?

  Zaloguj się do Piano

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

  Jazda po narkotykach jest niebezpieczna

  Jazda po narkotykach jest niebezpieczna

  (oprac. has)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jazda po narkotykach jest niebezpieczna

  ©sxc.hu

  Wszystkie narkotyki ograniczają zdolność do bezpiecznego kierowania pojazdem, a ich zażywanie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego prowadzenia. Za jazdę pod wpływem substancji odurzających grożą takie same konsekwencje prawne, jak w przypadku prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
  Jazda po narkotykach jest niebezpieczna

  ©sxc.hu

  Prowadzenie pojazdu wymaga nie tylko zdrowych rąk, nóg i oczu, ale przede wszystkim sprawnie funkcjonującego mózgu, który odpowiada za kontrolę i koordynację wszystkich naszych działań.

  Zakłócone zmysły, wielkie ryzyko wypadku

  Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, kierowca musi być w pełni skoncentrowany i zdolny do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach otoczenia. Niektóre substancje, w tym narkotyki, zaburzają tę sprawność, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych skutków.
  Wszystkie narkotyki, z dopalaczami łącznie, zakłócają pracę zmysłów i wpływają na zdolność bezpiecznego kierowania pojazdem nawet najbardziej doświadczonych kierowców.
  W zależności od zażytej substancji narkotyki mogą mieć różny wpływ na zdolności psychomotoryczne człowieka. Jedne opóźniają, inne przyspieszają reakcje, zmieniają sposób myślenia i postrzegania otaczającej rzeczywistości.

  Halucynacje wzrokowe i słuchowe

  Do najczęściej występujących efektów zażywania narkotyków, które w istotny sposób wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, należą:

  zniekształcenia percepcji wzrokowej (zaburzenia akomodacji, ostrości widzenia, szybkości reakcji, w groźniejszych przypadkach złudzenia wzrokowe i halucynacje);
  zniekształcenia percepcji słuchowej (zaburzenia ostrości słyszenia, lokalizacji kierunku, z którego napływa dźwięk, w groźniejszych przypadkach złudzenia i halucynacje słuchowe);
  zaburzenia koncentracji, uwagi, koordynacji psychoruchowej, a w efekcie znaczne opóźnienie czasu reakcji;
  rozproszenie procesów myślowych, niezdolność do wybiórczej syntezy informacji, która w ruchu drogowym zawiera wiele czynników i jest niezwykle zmienna w krótkim czasie;
  nieadekwatna do sytuacji pewność siebie z dramatycznie ograniczoną zdolnością do prawidłowej oceny ryzyka na drodze;
  wywołanie senności i zmęczenia lub ich spotęgowanie;
  niepożądane objawy fizyczne (mdłości, zawroty głowy, skurcze i osłabienie mięśni, drżenie rąk, pocenie, przyspieszenie lub zwolnienie oddechu, kołatanie serca lub znaczne, niebezpieczne jego zwolnienie, uderzenia gorąca i zimna);
  niestabilność emocjonalna, drażliwość, skłonność do reakcji impulsywnych i agresywnych lub odwrotnie - lękowych; bardzo groźne zaburzenia psychotyczne - omamowo-urojeniowe: jeśli pojawią się podczas prowadzenia pojazdu, stwarzają natychmiast sytuację zagrożenia życia.

  Ostateczny wpływ narkotyków na organizm pojedynczego człowieka jest niemożliwy do przewidzenia, a ponadto - za każdym razem może być inny! Zależy to od wielu czynników - rodzaju substancji, zażytej dawki, cech psychofizycznych danej osoby, odporności w danym dniu, pogody, pory dnia, poziomu zmęczenia, a nawet tego, co jedliśmy i piliśmy! Poza tym, nigdy nie ma pewności, co się zażywa, bo narkotyki mogą być mieszane z innymi groźnymi substancjami chemicznymi. Jednak wszystkie tego typu środki w znacznym stopniu ograniczają zdolność prowadzenia pojazdów.

  Od 28 lipca trwa olejny etap kampanii społecznej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jej cel to podniesienie świadomości szczególnie u młodych ludzi na temat tragicznych skutkach jazdy po wypiciu alkoholu i narkotykach.

  Twój bezpłatny dostęp do www.pomorska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Czytaj Gazetę Pomorską bez reklam. Otrzymaj więcej i szybciej!

  Czytaj Gazetę Pomorską bez reklam. Otrzymaj więcej i szybciej!

  Pokaż na zdjęciu sportową energię Twojego dziecka

  Pokaż na zdjęciu sportową energię Twojego dziecka

  Najświeższe informacje sportowe z regionu, kraju i świata

  Najświeższe informacje sportowe z regionu, kraju i świata