Humor zza chmur

  maja

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nasze ciało jest niezwykłym barometrem, który reaguje na każde wahnięcie ciśnienia. Niektórzy z nas mają jednak ten barometr zbyt czuły.
  Kiedy jest zimno, deszczowo, a do tego ciemno - nasze ciało kurczy się, przygarbia, robimy się zamknięci i bronimy się przed światem zewnętrznym. Kiedy jest ciepło i słonecznie - nasze ciało prostuje się, otwiera, jesteśmy pełni energii, otwieramy się na świat. Nasze ciało reaguje na każdą zmianę pogody.

  Hipokrates jako pierwszy zainteresował się wpływem klimatu na samopoczucie i spróbował ten wpływ zdefiniować.

  Wówczas, 2,5 tysiąca lat temu, częściej niż teraz wsłuchiwano się w organizm i jego odpowiedź na zmiany pogody. Ludzie byli wtedy bardziej zestrojeni z naturą i czujni na jej zmiany. Pozwalało to przeczuwać zagrożenia i przygotowywać się na zmiany, które mogły wpływać na nasze życie.

  Tak jak przodkowie nadal boimy się burz, sztormów, piorunów. Silny wiatr też budzi lęk. Mimo że nie są one w stanie zmienić naszego życia, piorun nas nie zabije, jeśli mamy dom z piorunochronem, a dachu nad głową nie pozbawi wichura, jeśli jest dobrze wybudowany. Jednak boimy się.

  O tym, jak blisko natury jesteśmy, najlepiej wiedzą meteopaci, czyli osoby wrażliwe na zmiany pogody. Wystarczy lekkie wahnięcie ciśnienia, a już odczuwają: mają złe samopoczucie, bóle głowy, są ospali lub wręcz przeciwnie rozdrażnieni.

  Nasilanie się czynników powodujących meteopatię można zauważyć, gdy przechodzą fronty atmosferyczne, radykalnie zmieniają się układy mas powietrza lub występują procesy powstawania i zanikania niżów.

  Jak sobie radzić z meteopatią? Jeśli jesteśmy zdrowi, pełni energii i pomysłów na życie, nie powinna nas dopaść ta dolegliwość. Ruch na świeżym powietrzu, nawet spacer pod parasolem - byle nie podczas burzy - bo elektryczność atmosferyczna może nam spowodować znacznie większą przykrość niż ból głowy. Jeśli jednak mamy problemy zdrowotne musimy zasięgnąć rady naszego lekarza, który zaordynuje stosowną kurację. Pamiętajmy jednak, że pogoda ducha nigdy nie spowoduje sytuacji i reakcji meteorotowej naszego organizmu.

  Z badań wynika, że najczęściej reakcje meteopatyczne wywołują u nas: nagłe zmiany ciśnienia, niskie ciśnienie, pora zimowo-jesienna, deszcz, silny wiatr, brak słońca przez dłuższy czas, skoki temperatury i czas gdy zbiera się na deszcz.

  Jak najczęściej radzimy siebie ze złym samopoczuciem? Większość z nas wypija filiżankę kawy lub zażywa środki przeciwbólowe. Inni po prostu przesypiają złą pogodę. Jest mnóstwo osób, które zły nastrój starają się przełamać sprawiając sobie drobne przyjemności.

  Lekarze zalecają meteopa tom: dietę z dużą zawartością witamin i minerałów, regularny sen i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, stosowanie technik relaksacyjnych i odpowiednie nawodnienie organizmu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak