Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń
  O kuracjach octem winnym

  O kuracjach octem winnym

  ZBIGNIEW PRZYBYLAK

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Każda gospodyni kosztem bardzo małym sporządzić może sobie w domu najzdrowszy i najlepszy ze wszystkich ocet z łupin jabłek.
  - Do zwykłej flaszki (butelki) należy nalać do połowy czystej, zimnej wody, wypełnić flaszkę łupinami z jabłek, wsypać na to dwie stołowe łyżki cukru, lekko zawiązać szmatką. Gdy po kilku tygodniach łupiny odpadną na dno, ocet jest gotowy. Należy go wtedy przelać do innej flaszki i lekko zakorkować. Na te same łupiny można nalać wody drugi raz, lecz ocet z nich będzie gorszy od poprzedniego. Łupiny można nasypywać do flaszki po trochu, przez 8-10 dni.
  Siła octu zależy od jego wieku." Taki zapis znalazłem w jednym ze starych kalendarzy. Tamże znajdowały się zapiski o przeróżnych zastosowaniach octu, również w kuracjach różnych pospolitych dolegliwości. Wodne roztwory octu - łyżka na szklankę przegotowanej wody - wykorzystywano przede wszystkim w formie okładów do łagodzenia skutków różnych stłuczeń, obrzęków. Należy namoczyć szmatkę, przyłożyć na chore miejsce. Przymocować, pozostawić na kilkanaście minut. Okłady należy zmieniać co pewien czas. Zakwaszona octem woda jest prostym lekiem łagodzącym bóle gardła i nieżyty gardła, także różne dolegliwości jamy ustnej, bóle zębów. Płukania powtarzać kilka razu dziennie. Można dodatkowo do wody z octem dodać trochę miodu, łyżkę na szklankę. Miodu nie dodajemy do mikstury mającej łagodzić bóle zębów. W ciepłej wodzie z dodatkiem octu winnego - 2 - 4 łyżki na litr wody- moczy się nogi przy przeziębieniach, kaszlu.

  Kilka osób m.in. Stanisław B. twierdziło, że woda z octem winnym jest wspaniałym środkiem do obmywania odleżyn ciała, zapobiegania ich powstawaniu, także do obmywania ciała w gorączkach. Również przy nerwicach, wewnętrznych niepokojach, nadwrażliwości na stresy oraz kłopotach z krążeniem, niedomaganiach sercowych bardzo korzystne są obmywania wodą z octem winnym. Zabiegi wykonywać co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu. Obmywania najpierw prowadzi się letnią wodą, potem stopniową wodę oziębia. Obmywa się ciało zawsze w kierunku serca i możliwie szybko. Po obmyciu dla rozgrzania ciała masować kończyny dosyć energicznie w kierunku serca. Przy krwotokach z nosa pomaga wciąganie do niego wody z octem. Przy krwotokach macicznych wykonywać okłady z wody zakwaszonej octem. Przy omdleniach obmywać i nacierać należy skronie, twarz wodą, także kark wodą z octem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak

  Zawsze lubiłam mocny makijaż - Karolina Szostak