Sól niedobra - nie jedzcie

  Sól niedobra - nie jedzcie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jak solić, żeby nie przesolić? - to jest pytanie

  Jak solić, żeby nie przesolić? - to jest pytanie ©Fot. Wojciech Wieszok

  Amerykańscy producenci soli domagają się od naukowców, by udowodnili, że sól rzeczywiście podwyższa ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko zawału.
  Jak solić, żeby nie przesolić? - to jest pytanie

  Jak solić, żeby nie przesolić? - to jest pytanie ©Fot. Wojciech Wieszok


  Jak solić, żeby nie przesolić? - to jest pytanie
  (fot. Fot. Wojciech Wieszok)

  Pozew przeciwko badaczom złożył Salt Institute - organizacja lobbys- tyczna reprezentująca interesy firm produkujących sól i handlujących nią. Jej prawnicy twierdzą, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że produkt ten stanowi zagrożenie dla układu krążenia.

  Sól niedobra - nie jedzcie

  Sądowa bitwa rozpoczęła się prawie cztery lata temu, kiedy amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) przedstawił bardziej restrykcyjne niż dotychczas normy spożycia soli.
  Badacze zalecali, aby dziennie przyjmować najwyżej 6 gramów soli, czyli tyle, ile mieści łyżeczka do herbaty. Rok później poszli jeszcze dalej i obniżyli dopuszczalne spożycie o połowę, czyli do 3 gramów na dobę.

  Badania wykazały

  W badaniu przed sześciu laty wzięło udział 412 osób, którym podawano w diecie trzy różne dzienne dawki soli - 4, 6 i 8 gramów. Dodatkowo jednej grupie serwowano zwykłą amerykańską dietę, drugiej zaś kazano jeść dużo warzyw, owoców i niskotłuszczowego nabiału. Opis badań ukazał się w styczniu 2001 roku w "New England Journal of Medicine" wraz z konkluzją, że łączne działanie dwóch czynników - diety warzywno-owocowo-nabiałowej i dawki soli kuchennej poniżej 6 gramów - doprowadziło w ciągu paru miesięcy do znaczącego obniżenia ciśnienia krwi u badanych. W ślad za tymi wynikami poszły zalecenia dietetyczne.

  A dowody gdzie?

  Producenci soli nie żądają wcale, by naukowcy odwołali swoje twierdzenia. Domagają się pokazania surowych danych, na podstawie których wyciągnięto tak niekorzystne dla soli wnioski. Tych danych uczeni nie chcą ujawnić. Odpowiadają, że nie ma takiej potrzeby, bo badania zostały zweryfikowane w jedyny obowiązujący w nauce sposób i innej weryfikacji już nie potrzeba.

  Biznes nie przyjmuje tej argumentacji. Oceny badaczy mogą mieć dla nas poważne konsekwencje finansowe - twierdzą przedstawiciele biznesu i złożyli pozew przeciwko amerykańskiemu Departamentowi Zdrowia, który dał pieniądze na badania. Jeśli wygrają, wtedy wynajęci przez Salt Institute konsultanci, czyli naukowcy z drugiej strony barykady, będą jednymi z pierwszych, którzy zlustrują eksperyment.

  Szansa, że ta lustracja się powiedzie, jest spora. W sprawie szkodliwości soli nie ma bowiem zgody i właściwie każde badanie, a wykonano ich do tej pory setki, jest kwestionowane przez oponentów.

  Obywatel czeka na radę

  W połowie ubiegłego wieku orzeczono, że sól szkodzi. Pod koniec lat 80. lekarze w Szkocji po zbadaniu ponad 7 tys. mężczyzn ogłosili, że owszem, potas, w który bogate są owoce i warzywa, prawdopodobnie obniża ciśnienie krwi, ale odwrotnego działania soli nie zauważyli. Dziesięć lat później powtórzyli badania, otrzymując ten sam wynik.

  Także naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze doszli do wniosku, że korzyści płynące z ograniczenia spożycia soli są dla ludzi z normalnym ciśnieniem krwi zerowe, a dla tych z nadciśnieniem - znikome. Z drugiej strony są największe badania w USA prowadzone od ponad 30 lat przez Narodowe Instytuty Zdrowia, które za każdym razem pokazują, że sól wyraźnie podwyższa ciśnienie krwi. I ten pogląd jest dziś obowiązujący w amerykańskiej polityce zdrowotnej.

  A u nas? Kardiolodzy zalecają rozsądne podejście do solenia potraw. Bardziej niż chlorek sodu w czystej postaci szkodzi nam jego połączenie ze złą dietą. Trzeba też pamiętać, że oprócz białej soli spożywamy codziennie mnóstwo produktów spożywczych sól już zawierających.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!