Zęby

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zęby mądrości można przeszczepiać. Jeśli stracimy ząb, można go zastąpić dzięki autoprzeszczepowi.
  Ząb mądrości, ósemka to potoczne określenie trzeciego zęba trzonowego u człowieka. Człowiek posiada cztery takie zęby. Są one ostatnimi zarówno w szczęce, jak i żuchwie. Oceniamy ich stan dzięki zdjęciom pantomograficznym. Należy je robić dzieciom ok. 12. roku życia. Wyrzynanie się zębów mądrości jest zwykle bolesne. Są one najbardziej narażone na próchnicę ze względu na trudny dostęp do nich szczoteczką do zębów, jak i zaleganie w ich okolicach pokarmu.
  Panował niegdyś wśród dentystów pogląd, iż zęby te należy usuwać, jako mało przydatne człowiekowi. Obecnie wykorzystuje się "ósemki" do autotransplantacji. Stają się one coraz bardziej popularne. W przypadku utraty zęba, zawiązek ósemki można użyć do autoprzesz- czepu. Zawiązek powinien być w odpowiednim stadium rozwoju korzenia. W miejscu straconego zęba chirurg stomatolog robi tzw. lożę - przygotowuje zębodół. Przez jakiś czas ząb musi być unieruchomiony - połączony z innymi zębami za pomocą specjalnej szyny, co zwiększa szanse na przyjęcie się i utrzymanie przeszczepu. Potem można go oszlifować i założyć koronę, nadając mu odpowiedni kształt. Pacjent ma zatem swój własny ząb, choć nie wyrósł on w tym miejscu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!