Między nami

  dr nauk med. WANDA PONIKIEWSKA specjalista seksuolog i psychiatra

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  "Jestem czytelniczką "Gazety Pomorskiej". Mam 52 lata i jestem mężatką. Mój problem polega na tym, iż przechodzę menopauzę. Nigdy nie miałam orgazmu pochwowego, a jaszcze do tego utraciłam orgazm łechtaczkowy, który osiągałam bez problemu. Żadnym sposobem nie mogę już go osiągnąć, gdyż łechtaczka stałą się niewrażliwa, to doprowadza mnie do załamania nerwowego. Proszę Panią doktor o odpisanie mi, czy to jest naturalne w okresie przekwitania." ZROZPACZONA
  Utrata libido w znaczeniu potrzeb seksualnych oraz zaburzenia satysfakcji u kobiet do anorgazmii włącznie należą do objawów dość typowych związanych z dysfunkcją jajników. Organizm nie produkuje już takiej ilości hormonów (estrogeny), jak to miało miejsce w okresie dojrzałości seksualnej i zdolności reprodukcyjnej. W czasie klimakterium, a niekiedy nawet wcześniej obniżeniu ulega poziom estrogenów. Ten deficyt bywa coraz głębszy i jeżeli kobieta nie rozpocznie leczenia (chodzi o wspomaganie wyczerpującego się organizmu i zapobieganie osłabieniu funkcji jajników), to następnym etapem jest powolne dalsze starzenie się wszystkich organów i narządów w tym układu płciowego, a co za tym idzie wygasanie powolne jego funkcji.

  Medycyna dysponuje obecnie sporym wachlarzem leków hormonalnych i niehormonalnych, usprawniających libido oraz wszystkie inne zaburzenia psychoseksualne związane z inwolucją i przedwczesnym starzeniem się organizmu. Są to preparaty poprawiające jakość życia, zwiększające częstotliwość orgazmów i ich intensywność. Ich działanie polega na syntezie tlenku azotu, który jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za prawidłowe reakcje organizmu. Na polskim rynku farmaceutycznym jest taki lek (cena do przyjęcia). Za odkrycie tego mechanizmu została przyznana nagroda Nobla. Ponad 80% badanych pacjentek deklaruje poprawę relacji z partnerem. Jednak najpierw musi zbadać panią lekarz ginekolog, a następnie lekarz seksuolog, aby wykluczyć inne choroby lub zaburzenia nie związane bezpośrednio z aktywnością seksualną. Już samo przemęczenie, przeciążenie pracą, silne stresy potrafią zaburzyć przejściowo prawidłowe funkcjonowanie organizmu i spowodować obniżenie, a nawet okresowy brak orgazmu.
  Orgazm łechtaczkowy nie jest czymś gorszym od pochwowego. Taki mechanizm rozładowywania napięć seksualnych ma większość kobiet według najrozmaitszych statystyk krajowych i spoza naszego obszaru kulturowego.

  Może się okazać, że w tym przypadku trzeba będzie poszukać innych okolic erogenicznych przy wspomaganiu terapią hormonalną zastępczą lub innymi preparatami włącznie ze środkami relaksującymi usuwającymi napięcia psychiczne.
  Bywa, że pierwszymi objawami depresji u kobiet jak i u mężczyzn są zaburzenia libido - popędu seksualnego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Ada Fijał i jej sposób na promienny wygląd. Zobacz!

  Ada Fijał i jej sposób na promienny wygląd. Zobacz!