Nie dać się zaskoczyć!

  Nie dać się zaskoczyć!

  Rozmawiał Marek K. Jankowiak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z prof. dr. hab. med. Jackiem Manitiusem kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
       - O tym, że nieleczone nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępne i że potrafi wyniszczyć organizm, mówimy od dawna. Ale odnoszę wrażenie, że w świadomości ludzi, jak na razie, niewiele udało się zmienić.
       
  - Niestety, też mam takie wrażenie. Ale nie zrażam się tym. O szkodliwości palenia też mówimy od dawna, a ludzie - zwłaszcza młodzi - palą.
  O tym, że nie należy szybko jeździć samochodem także wiemy, prawda? A jeździmy coraz szybciej i zamiast coraz mniej, coraz więcej kierowców ginie na drogach. No, ale to wcale nie znaczy, że mamy się poddać i nic nie robić. Bo wbrew temu, co się powszechnie o lekarzach mówi, my naprawdę wolimy zapobiegać niż leczyć już zaawansowaną chorobę.
       Stąd m.in. pomysł akcji "Twoje zdrowie - naszym sukcesem". Liczę na to, że po badaniach przeprowadzonych na bydgoskim rynku, przynajmniej kilkanaście osób, u których stwierdzimy wyraźnie zawyżone wartości, wyciągnie wniosek i pomyśli tak: może powinienem mierzyć swoje ciśnienie regularnie; wiem jakie być powinno, a skoro nie jest, to może też powinienem zacząć się leczyć?
       - Czy można dziś wskazać jednoznacznie źródło tej choroby?
       
  - Składa się na to wiele czynników. Na pewno otyłość, palenie tytoniu i mało mobilny tryb życia. Odpowiedzialna może też być za to grupa genów.
       - Rozmawiamy o chorobie, która jest niebezpieczna dla wielu ludzi?
       
  - Z szacunków wynika, że nadciśnieniem tętniczym dotkniętych jest ponad 8 mln Polaków. Z tego tylko niespełna 2 mln leczy się prawidłowo.
       - Czy to prawda, że jak się zaczęlo leczenie, trzeba tabletki brać do końca życia?
       
  - Trzymajmy się tej wersji. Nawet jeśli zaczniemy życie bardziej aktywne i wprowadzimy do jadłospisu ostrą dietę, tabletek nie powinniśmy odstawiać. Co najwyżej możemy zmniejszyć częstotliwość ich zażywania, ewentualnie dawkę.
       - Skoro tak, to może na przeszkodzie w prawidłowym leczeniu staje także niedobór środków w domowym budżecie?
       
  - Niektórzy myślą tak: na gaz musi starczyć, a tabletki mogę wykupić w następnym miesiącu. Nieprawda. Dla ludzi, których nadciśnienie już dopadło, leki są tak samo ważne jak buty czy płaszcz na zimę. I te pieniądze trzeba w domowym budżecie zaplanować. Bo nieleczone nadciśnienie prowadzi do dramatu w postaci śmierci lub trwałego inwalidztwa - po zawale, wylewie czy niedowładzie kończyn. I skutki tego są o wiele bardziej kosztowne niż te umowne tabletki. A zaręczam, że wydatki związane z leczeniem nadciśnienia wcale nie są takie zawrotne. Dysponujemy już naprawdę bogatą gamą skutecznych leków, dostępnych dla każdej kieszeni. Coraz więcej z nich spełnia co najmniej podwójną rolę - obniża ciśnienie, ale i chroni zarazem. Na przyklad serce lub nerki. Mniej dotkliwe są też tzw. uboczne skutki działania tych leków.
       - Profilaktyka, to m.in. regularny pomiar ciśnienia. W sklepach w ciśnieniomierzach możemy przebierać, ale podobno wiele z nich mierzy nieprecyzyjnie.
       
  - Niestety, to prawda. Dlatego zdecydowanie polecam tylko ciśnieniomierze sprężynowe i rtęciowe.
       - Jakie objawy powinny nas zaniepokoić tak dalece, żebyśmy z lekarzem rozpoczęli leczenie?
       
  - Jesteśmy o jeden most za daleko. Generał Paton w czasie wojny powtarzał: najważniejsze, żeby nie dać się zaskoczyć. I po to ta akcja!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!