Na czyraki

  Zbigniew Przybylak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kozieradka jest prawie całkowicie już zapomnianą rośliną leczniczą i przyprawową. Po części przyczyną tego jest zapewne specyficzny "kozi" zapach tej rośliny, który nie wszyscy lubią.
       Dawniej jej zmielone nasiona ceniono jako przyprawę do serów, sałatek, zapiekanek i ostrych sosów. W starożytnej, a potem też ludowej i domowej medycynie była traktowana jako środek wzmacniający, pobudzający apetyt. Pito najczęściej odwary z nasion lekko słodzone miodem. Nasiona kozieradki były też lekiem zewnętrznym. Okładami, kataplazmami z papki kurowano czyraki, obrzęki, owrzodzenia, oparzenia, stany zapalne skóry.
  Spotkałem kilka osób, które twierdziły, że pomogły sobie kozieradką przy ropniach i czyrakach. Wojciech W. kilka razy likwidował tego rodzaju dolegliwości. - Swego czasu regularnie na ciele pojawiały mi się bolesne czyraki. Stosowałem różne okłady. Ale najbardziej skuteczne okazywały się papki ze zmielonej kozieradki. Sporządzenie ich nie jest trudne. Wysuszone nasiona zemleć w młynku - jest to zabieg dosyć trudny, bo są one wyjątkowo twarde. Porcję proszku, np. dwie łyżki rozprowadzić przegotowaną, gorącą wodą. Potem wszystko utrzeć w moździerzu, garnku na jednolitą masę. Papkę nanieść kilkumilimetrową warstwą na lnianą ściereczkę, chusteczkę, gazę i nałożyć gorący okład - nie może być on jednak za gorący, by się nie poparzyć - na bolące miejsce. Pozostawić przez 20-30 minut. Potem zdjąć, zaś miejsce pęknięcia czyraka oczyścić, zdezynfekować, np. naparem z rumianku. Okłady z kozieradki stosuje się nadal po pęknięciu czyraka, aż skóra uzyska normalny kolor, stanie się miękka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Jesteś kibicem Zawiszy Bydgoszcz? Rozwiąż quiz!

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Test MultiSelect. Dostałabyś się do policji?

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.pomorska.pl!