Studniówkowe zwyczaje. Dlaczego zakładamy czerwoną bieliznę,...

Studniówkowe zwyczaje. Dlaczego zakładamy czerwoną bieliznę, a buty pastujemy w jednym kierunku?

(dj)

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Studniówkowe zwyczaje. Dlaczego zakładamy czerwoną bieliznę, a buty pastujemy w jednym kierunku?
Studniówkowe zwyczaje. Dlaczego zakładamy czerwoną bieliznę, a buty pastujemy w jednym kierunku?

©fot. Michał Młodzikowski

Zobacz, o czym jeszcze nie możesz zapomnieć przed studniówką, aby szczęście dopisało ci na maturze.
Ze studniówką związanych jest wiele zwyczajów i przesądów. Niektórzy traktują je bardzo poważnie, inni z przymróżeniem oka. Dla tych bardziej zapobiegliwych przedstawiamy kilka "trików", których zastosowanie ma podobo zagwarantować nie tylko udaną imprezę studniówkową, ale przede wszystkim, co chyba najważniejsze, świetny wynik na maturze.

Polonez na dobry początek
Odtańczenie poloneza to zdecydowanie największa studniówkowa tradycja.
Jedno jest pewne - mimo upływu lat polonez jest tym elementem maturalnego balu, który zawsze musi się pojawić. Przesądni przekonują, że pomyślność na maturze gwarantuje "zmylenie" nogi w czasie tańca.

Czerwone majtki - najlepiej założone na lewą stronę
Czerwona bielizna na balu maturalnym ma zapewnić pomyślność na maturze. Przesąd mówi, że majtki powinny być założone koniecznie na lewą stronę. Kolejny - że od studniówki aż do egzaminu powinny pozostać nieprane, ale tym razem należy je jednak założyć już na prawą stronę.

Coraz częściej czerwone majtki wypierane są przez czerwone podwiązki. Co ciekawe - chłopcy, w przeciwieństwie do dziewcząt, nie muszą zakładać czerwonej bielizny, aby mieć szczęście na maturze. Wystarczy, że podpatrzą ją u swoich koleżanek.

Dlaczego akurat kolor czerwony? Według symboli kolorów, czerwień jest barwą, która najsilniej oddziałuje na ludzką psychikę. Jest kolorem życia, władzy, ale także i uczuć. Czerwień oznacza silną osobowość i pewność siebie.

Siła maturzysty tkwi we włosach
Mówi się, że to właśnie we włosach tkwi siła maturzysty. Dlatego też nie można ich obcinać od balu maturalnego aż do ostatniego egzaminu. Ci bardziej przezorni przekonują, że najlepiej nie obcinać włosów przez całą klasę maturalną.

Na maturę załóż ten sam garnitur
Jeden z przesądów mówi, że przetańczenie balu maturalnego w nowym garniturze i co najważniejsze świetna zabawa, zapewni dobry wynik na maturze. Oczywiście tylko wtedy, jeśli maturzysta przyjdzie na egzamin w tym samym "szczęśliwym" garniturze.

Buty pastuj w jednym kierunku
Buty, w których wybieramy się na bal powinny być pastowane tylko w jednym kierunku i w żadnym wypadku nie można ich zdejmować do końca balu.

Czerwona nitka ochroni dobre emocje
Ochronę dobrych emocji ma zapewnić czerwona nitka zawiązana przed studniówką na lewym nadgarstku. Co ważne - musi to zrobić bliska nam osoba. Jeśli nitka nie zerwie się do egzaminu, jego pomyślne zdanie jest gwarantowane.

Wdrap się na Giewont
To przesąd zdecydowanie z grupy tych mniej znany - chociażby ze względu na lokalizację. Wdrapanie się na Giewont ma stanowić symbol osiągnięcia wyznaczonego celu i możliwości.

Skacz na jednej nodze
W niektórych szkołach przyjęła się śmieszna zabawa. Maturzyści skaczą na jednej nodze wokół pomnika. Zależność jest prosta - liczba zrobionych okrążeń jest równa ocenie uzyskanej na maturze. Lepiej więc nie poddawać się zbyt szybko!

Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze Miasto

Wideo