Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzelno. Wszystko przez niż demograficzny

AGNIESZKA NAWROCKA
fot. sxc
Między pracownikami gimnazjum i liceum strzeleńskiego panuje "jawna wrogość". W takiej atmosferze trwa dyskusja na temat utworzenia przy liceum klasy gimnazjalnej.

Sześć lat pracy

O sprawie utworzenia przy Zespole Szkół Licealnych gimnazjum, prowadzonego przez powiat mówiono od dawna. Oficjalnie dyskutuje się jednak dopiero od kilku tygodni. Odbyło się spotkanie władz powiatu z pracownikami gimnazjum. Po nim nauczyciele wystosowali obszerny list, w którym przytaczają argumenty przeciw tej inicjatywie. Mówią, że nie dają wiary w "czyste intencje" powiatu.

Z kolei Marian Mikołajczak dyrektor liceum wyjaśnia:
- Od czterech lat współpracujemy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stamtąd przyszedł list, z propozycją rozważenia utworzenia klasy gimnazjalnej. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu miastach.

Klasa gimnazjum miałaby realizować rozszerzony program nauk ścisłych, a przyjmowani tam uczniowie mający w szkole podstawowej dobre wyniki z tych przedmiotów.

Jak wyjaśnia dyrektor Mikołajczak prowadzenie ucznia przez 6 lat (gimnazjum plus liceum) dałoby możliwość lepszej pracy ze zdolnymi.

- Wbrew obiegowym opiniom liceum nasze nie jest słabą szkołą. Potrafimy pracować ze zdolnym uczniem - mówi Marian Mikołajczak.

Dyrektor dodaje, że niedawno zorganizował spotkanie z rodzicami szóstoklasistów. Przyszło na nie 40-50 osób.

- Kiedy spytałem kto byłby zainteresowany posłaniem dziecka do takiej klasy to pojawił się las rąk. Czyli jest zapotrzebowanie ze strony rodziców i nie możemy być głusi na głos społeczeństwa.

Zgoła odmienne zdanie na ten temat ma dyrekcja istniejącego już gimnazjum. Jak mówi wicedyrektor Tadeusz Twarużek na spotkaniu z rodzicami nie było "lasu rąk" tylko osiem podniesionych dłoni.

A dyrektor Maria Świdowska dodaje, że utworzenie klasy dla najzdolniejszych uczniów doprowadzi do "dramatów" tych którzy do takiej klasy się nie dostaną.

Będą "dramaty"

- Nasi uczniowie osiągają wysokie wyniki, ale w liceum strzeleńskim ich nie ma. Problemem jest dlaczego uciekają? - mówi pani dyrektor. Maria Świdowska przyznaje, że utworzenie klasy dla najzdolniejszych oznacza znaczne obniżenie poziomu w jej szkole oraz doprowadzi do "skłócenia środowisk". Ale środowiska, związane ze szkołami już zdążyły się skłócić.

- Jest jawna wrogość nauczycieli z gimnazjum i liceum - mówi Marian Mikołajczak.
- My proponujemy, aby istniały dwie szkoły i abyśmy współpracowali, zakopując wojenny topór - dodaje Tadeusz Twarużek.

O tym, że sprawa podzieliła pedagogów zatrudnionych przez gminę i tych zatrudnionych przez powiat, świadczy wspomniane już pismo pracowników gimnazjum w Strzelnie. Pedagodzy nie ukrywają obaw o swoje etaty. Ich zdaniem powiat chce przejąć gimnazjalistów, aby ratować swoje szkoły przez niżem demograficznym.

Piotr Pieszak, rady mówi jednak: - List zawiera żenujące sformułowania, ponadto zabrakło w nim nauczycielskiej solidarności, a tematu ucznia było najmniej.
Irena Pułkownik, radna i jednocześnie nauczycielka obu szkół, a także szefowa ZNP przyznaje, że powołanie drugiego gimnazjum nie odbędzie się "bezboleśnie dla etatów".

Tu chodzi o pieniądze

- Liceum ma mało dzieci. A rada miejska musi dbać o interes gminy - mówi z kolei sekretarz gminy Andrzej Konieczka. - Przy liceum ma powstać jedna klasa - to około 30 uczniów, za rok będzie druga klasa, za dwa lata trzy klasy - to już około 90 uczniów. Będziemy mieć mniejszą subwencję, o około 100 tysięcy, ale koszty utrzymania szkoły takie same. A jak będzie nacisk społeczny, aby otwierać kolejne klasy?

A Maria Świdowska mówi do radnych wprost: - Ratujcie kasę! Uczniów ubywa, dlatego starostwo zaczęło tak zabiegać o dzieci. To jest kwestia pieniędzy.

- Moje serca jest rozdarte. Tworząc klasę gimnazjum w liceum, to dyrektor Mikołajczak zapewnia sobie przyszłość, a za to niepewny będzie los gimnazjum - mówi Henryk Trawiński.

Na początku lutego radni mają głosować nad uchwałą o wyrażeniu zgody, by upoważnić powiat do założenia i prowadzenia gimnazjum. Do sprawy będziemy z pewnością jeszcze powracać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska