Nieubłaganie zbliża się termin złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2017 rok. Do 16 kwietnia 2018 r. można było zlecić, by zrobił to za nas fiskus. A co zrobić, jeśli nie skorzystaliśmy, z tej możliwości, by przed 1 maja rozliczyć się z podatku za 2017 rok i spokojnie zacząć długi majowy weekend, który w tym roku jest rekordowo długi, bo można łatwo go wydłużyć do 10 dni? W czwartek 19 kwietnia w ramach akcji Szybki PIT można też skorzystać z pomocy ekspertów. Gdzie dzwonić?

PIT-WZ to tegoroczna nowość, która zastąpiła obowiązujące od wielu lat przepisy, które dawały prawo pracownikom, by rozliczenie roczne podatku robili za nich pracodawcy-płatnicy. Dotyczyło to jednak wyłącznie osób, które uzyskiwały dochody z pracy i to wyłącznie u tego pracodawcy. Każdy kto miał dodatkowe dochody albo chciał skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych, musiał i tak sam składać swój PIT roczny w wersji PIT-37 lub PIT-36.

W czwartek i piątek wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych 26 i 27 kwietnia – dla wszystkich spóźnialskich urzędy skarbowe pracują dłużej

W 2018 roku po raz pierwszy podatnicy nie mogli zlecić rozlicznie rocznego pracodawcom, oczywiście w odniesieniu do rocznego rozliczenia podatkowego za 2018 r. Natomiast fiskus po raz pierwszy dał możliwość zlecenia, by w roli rozliczającego roczne zeznanie podatkowe za podatnika wystąpił on sam.
Procedura jest niezwykle prosta. Wystarczy wypełnić elektroniczne „zlecenie” – i fiskus dalej działa sam. Wypełnia PIT za podatnika i przesyła do akceptacji. Co ważne, można w ogóle nie akceptować, jeśli nie mamy zastrzeżeń do rozliczenia dokonanego przez fiskusa. Milczenie w tej sprawie jest bowiem traktowane jako akceptacja.
Sęk w tym jednak, że w przeciwieństwie do ogólnego terminu, w którym podatnik jest obowiązany złożyć roczne zeznanie podatkowe za rok miniony, przywilej rozliczenia podatku przez fiskusa ma termin znacznie krótszy – w tym roku (odnośnie do rozliczenia rocznego PIT za 2017 rok) – tylko do 16 kwietnia. Dziś więc, we wtorek 17 kwietnia prawo do zlecenia fikusowi rocznego rozliczenia podatku za 2017 r. już nie obowiązuje. Skorzystać z niego będzie można dopiero za rok gdy przystąpimy do rozliczania się z fiskusem z dochodów ba rok bieżący.

Pytanie i odpowiedź eksperta

Masz pytanie o rozliczenie PIT ? Zadzwoń. 26.04.2018 r. dyżur telefoniczny w MF. Dyżury prowadzone są w ramach kampanii Szybki PIT. Dziś w czwartek, 26 kwietnia 2018 r., specjaliści z Ministerstwa Finansów (MF) będą pomagać w rozliczeniu rocznych deklaracji podatkowych.
Wystarczy zadzwonić w godzinach 10.00-13.00 do MF i zapytać ekspertów o radę.
Eksperci odpowiedzą na pytania z kilku zakresów:
ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci – tel. 22 694 34 34
działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości tel. – 22 694 33 33
opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych tel. – 22 694 55 88
opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą tel. – 22 694 37 37.

Taniejący frank szwajcarski z jednej strony cieszy Polaków, a z drugiej straszy po nocach - czy nie są to złego początki? Chcesz wiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

PIT-37 czy PIT-36
Jeśli uzyskałeś w roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu jesteś zobowiązana do złożenia zeznania rocznego, bez względu na wysokość przychodów. Jeżeli uzyskałaś dochody z umowy zlecenie za pośrednictwem płatnika powinieneś się rozliczyć na formularzu PIT-37.
Jeśli miałeś także inne dochody, np. z najmu - wypełniasz PIT-36.

Zeznaniem nie obejmuje się dochodów z umowy zlecenia, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (jeśli kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł).

Kto z możliwości rocznego rozliczenia podatku przez fiskusa jeszcze nie skorzystał – musi radzić sobie z rocznym rozliczeniem podatku za 2017 rok w inny sposób.
Jednak i wówczas nie stoimy na przegranej pozycji, jeśli chodzi o ułatwienia w zakresie wypełnienia tego obywatelskiego obowiązku jakim jest roczne rozliczenia dochodów za poprzedni rok podatkowy. W ciągu najbliższych dwóch tygodni – bo tyle czasu jeszcze pozostało, by dopełnić terminu na roczne rozliczenie podatku PIT za 2017 rok – mamy i tak dość duże menu z możliwymi do wykorzystania opcjami. W tym wiele, które ułatwią nam roczne rozliczenie podatkowe za 2017 rok.

Ułatwienia jednak w dalszym ciągu wiążą się z elektronicznymi metodami składania rozliczeń podatkowych. Dalej więc mając do dyspozycji komputer oraz chęć skorzystania z internetowego sposobu wysłania rocznego zeznania podatkowego PIT za 2017 rok możemy je wysłać przez Internet, bezpośrednio do skarbówki.

Chcesz sam rozliczyć PIT za 2017 rok przez internet lub korzystając z programu komputerowego, kliknij tutaj!

Jesteś tradycyjonalistą i składać roczne zeznanie podatkowe za 2017 r. wypełniając ręcznie formularz - kliknij tutaj!