Z nowej ulgi na start mogą skorzystać osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie. Na wszelkie pytania w tej kwestii odpowiedzą doradcy płatnika składek w ZUS.

Ulga na start

Ulgę na start zapisano w "Konstytucję biznesu", która weszła w życie 30 kwietnia br. Dzięki wspomnianej uldze przedsiębiorca będzie miał obowiązek, przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy zgłosić się i opłacać składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenia społeczne w tym czasie są dla niego dobrowolne, więc nie musi się do nich zgłaszać i na nie płacić składek.

- W okresie ulgi na start ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby współpracujące z przedsiębiorcą oraz zatrudnieni pracownicy czy zleceniobiorcy. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko przedsiębiorcy jako osoby prowadzącej działalność - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.


Zobacz także wideo: Resort finansów zamierza skanować tablice rejestracyjne firmowych aut. Chce sprawdzić, czy przedsiębiorcy płacą podatki

źródło: TVN Turbo/x-news

Ulga na start - zasady

Jak dodaje, po upływie 6 miesięcy prowadzenia działalności i opłacania tylko składki zdrowotnej, przedsiębiorca powinien zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Będzie mógł skorzystać z kolejnej (obecnie już istniejącej ulgi), czyli tzw. "małego ZUS". Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe będzie mógł opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podobnie, gdy zrezygnuje z ulgi na start przed upływem 6 miesięcy.

Przeczytaj także: Składki ZUS dla firm 2018. To więcej o kilkaset złotych! Ale od marca rusza "ulga na start" [kwoty]

Okres 24 miesięcy liczy się:

  • gdy przedsiębiorca zrezygnuje z ulgi przed upływem 6 miesięcy - od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniami społecznymi, który nie może być wcześniejszy od dnia, w którym wniosek zgłosi,
  • jeśli przedsiębiorca skorzysta z ulgi na start przez 6 miesięcy kalendarzowych - od następnego dnia po upływie tych 6 miesięcy. I to niezależnie czy jednocześnie będzie miał inne tytuły do ubezpieczeń i będzie objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym czy zawiesi wykonywanie działalności bezpośrednio po upływie 6 miesięcznej ulgi na start.

W razie wątpliwości, pomocą służą doradcy płatnika składek. - Odpowiedzą na pytania dotyczące rejestracji działalności gospodarczej, wyjaśnią na czym polega ulga na start i kto może z tej ulgi skorzystać - podsumowuje Krystyna Michałek.