Połączenie lotnicze z Bydgoszczy do Lwowa otwiera nowe perspektywy dla biznesu. Burmistrz miasta chciałby kupić nowe tramwaje.

Aż się prosi, by stare, rozklekotane tramwaje jeżdżące po Lwowie (oficjalnie ponad 750 tys. mieszkańców) zastąpić nowoczesnymi. A takie produkuje bydgoska Pesa...

- To ciekawa propozycja - stwierdza w rozmowie z dziennikarzem "Pomorskiej" Andriy Sadovyy, burmistrz Lwowa. - My też we Lwowie produkujemy nowoczesne tramwaje. Miasto kupiło już 10 sztuk, ale to droga inwestycja. Korzystając ze wsparcia banku, ogłosimy międzynarodowe przetargi i wezmą w nich udział firmy z całego świata.

W Kijowie tramwaje Pesy już zaczynają jeździć... Mam propozycję: niech polskie miasta, gdzie produkuje się tramwaje, przekażą nam po jednym, byśmy je wypróbowali. To będzie dla nich dobra reklama.

10 Fokstrotów pojechało z Bydgoszczy do Moskwy. Pesa wznowiła dostawy dla Rosjan

Propozycję przekazaliśmy bydgoskiej Pesie.

- Kontakty Pesy ze Lwowem co do możliwości produkcji tramwajów dla tego miasta datują się od 2010 roku, a to jeszcze przed mistrzostwami Euro 2012. I wciąż jesteśmy zainteresowani taką współpracą - deklaruje Michał Żurowski, rzecznik prasowy bydgoskiej Pesy. - Niestety nie mamy dziś tramwaju, który moglibyśmy przekazać do Lwowa ot tak "dla wypróbowania", tym bardziej, że są tam tory o rozstawie 1000 milimetrów. Dla porównania, Kijów, gdzie już są eksploatowane nasze tramwaje ma tory o rozstawie 1435 milimetrów.

40 tramwajów pojedzie do Kijowa. Pesa Bydgoszcz wygrała przetarg

Michał Żurowski wyjaśnia, że z tego powodu w Bydgoszczy, należałoby wybudować nowy pojazd.
- Jeśli natomiast Lwów ogłosi przetarg, a wiemy, że planuje pozyskanie 40 nowych tramwajów, na pewno będziemy zainteresowani.
Przypomnijmy, że PLL LOT uruchomił nowe, bezpośrednie połączenie z Bydgoszczy do Lwowa. Pierwszy samolot wystartował w nocy z czwartku na piątek. Nad Brdę wrócił w nocy z niedzieli na poniedziałek. I tak będzie każdego tygodnia.