Kierowcy wpatrują się w cenniki paliwa i nie wierzą własnym oczom. Popularna benzyna "95" nareszcie jest tańsza. Jest tak na stacjach Orlenu oraz Lotosu.

- W piątek pojechałem zatankować swojego opla na stację Lukoil przy ul. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Litr Eurosuper 95 kosztował 4,97 zł - opowiada Jarosław Krawczyński, mieszkaniec osiedla Wyżyny. - Po raz pierwszy od wielu miesięcy bylem miło zaskoczony, bo jeszcze niedawno płaciłem 5,27 zł za litr.

Czytaj też: Ceny paliw w kujawsko-pomorskim. Libia je wyraźnie podgrzewa!

Obniżki cen paliw to ogólna tendencja

Tego dnia "95" w cenie poniżej 5 zł za litr znaleźliśmy także m.in. na stacji Orlenu przy ul. Bernardyńskiej  w Bydgoszczy oraz w Lotosie przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu. W Bydgoszczy i Toruniu kosztowała 4,99 zł.

Obniżki to ogólna tendencja. - Ku zadowoleniu kierowców maksymalne ceny paliw na swoich stacjach koncerny ustaliły na poziomie 4,99 zł za litr benzyny Eurosuper 95 oraz 4,97- 4,99 z dla oleju napędowego - informuje Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z firmy Reflex. - Wziąwszy pod uwagę cały zeszły tydzień, średnia cena "95" wyniosła 5,05 zł za litr i to jest 9 groszy na litrze mniej niż przed tygodniem. Średnio o 4 grosze na litrze spadły ceny oleju napędowego, którego cena wyniosła średnio 5 zł.

Benzyna 95 podobnie jak ON

W efekcie średnie ceny benzyn Eurosuper 95 i oleju napędowego różnią się jedynie o 5 groszy na litrze, podczas gdy na części stacji płacimy za te paliwa tyle samo.

Jako pierwszy ceny obniżył PKN Orlen.

Na podobny ruch zdecydowała się teraz również Grupa Lotos. Na jej stacjach litr "95" kosztuje 4,99 zł, a oleju napędowego 4,97 zł (czyli mniej o 10 i 7 groszy).

- Decyzja o obniżce została podjęta po gruntownej analizie sytuacji na rynku ropy, która staniała - informuje Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos. - Cena paliwa na stacjach zależna jest bowiem między innymi od jej kosztu, kursu złotego do dolara oraz ogólnego stanu gospodarki na świecie.

Czytaj też: Ceny paliw Bydgoszcz. Na razie litr benzyny nie osiągnie poziomu 6 zł

Ceny w dół kosztem marży

Z informacji firmy Reflex wynika, że spadek cen benzyn w detalu odbywa się kosztem marży detalicznej. O ile w przypadku oleju napędowego obniżka poniżej 5 zł pozwala uzyskać marżę w wysokości 20-25 groszy na litrze, to w sytuacji 4,99 zł za litr za Eurosuper 95 wynosi ona od 2 do 10 groszy.

- Zmiany na rynku hurtowym w ostatnim tygodniu pokazują lekką stabilizację, a ich skala powinna co najwyżej pozostać bez wpływu na poziom cen na stacjach, a nie stanowić impuls do kolejnej dziesięciogroszowej obniżki - uważa Urszula Cieślak.

Przypomnijmy, że w okresie od 12 do 26 sierpnia wszystkie paliwa podrożały, np. cena benzyny Eurosuper 95 wzrosła od 45 do 59 zł za 1000 litrów w zależności od producenta.

Analityk z firmy Reflex twierdzi, że trudno przyjąć argumenty koncernów o spadku cen ropy, jako jedyny powód obniżek cen: - Klienci kupowali mniej paliwa, a skutecznym sposobem na zwiększanie sprzedaży jest z całą pewnością ich atrakcyjna, czyli niższa cena.

Ponadto rafinerie w Polsce produkują więcej paliwa niż są w stanie sprzedać. Obniżki mają więc pobudzić słabnący popyt. Jednak nie wszystkie stacje obniżyły ceny. Do piątku nie zrobiły tego Shell czy Statoil. I tak np. na stacji Statoil przy ul. Okrzei we Włocławku litr "95" kosztował tego dnia 5,12 zł.

Czytaj też: Kujawsko-pomorskie stacje benzynowe po kontroli. Sprawdź, które trzeba omijać szerokim łukiem