Na zmianach w metkowaniu produktów skorzystają nieuczciwi klienci?

 Nie trzeba będzie metkować wszystkich towarów, ale klienci muszą wiedzieć, ile co kosztuje. Informacje mają być widoczne. Na pomyłkach handlowców skorzystają kupujący - zapłacą najniższą stawkę.

Metkowanie to udręka wielu handlowców - przyznaje Teresa Skowrońska, pracownica sklepu spożywczo-przemysłowego w Czersku (Kujawsko-Pomorskie). - Jest bardzo czasochłonne, ale i trochę kosztuje. Metkownice można kupić za 150-200 złotych, ale trzeba doliczyć także tusze, wałeczki, które się szybko zużywają.

 Klient będzie wiedział: ile i za co płaci

W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Gdy wejdzie w życie (prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku), przedsiębiorcy nie będą musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki towaru. Odtąd wystarczy umieścić ją w widocznym miejscu.

- To dobre rozwiązanie, chociaż wielu klientów zwraca uwagę na metki - twierdzi Teresa Skowrońska. - Jednak klient i tak będzie wiedział, ile za co zapłaci, bo przecież otrzyma paragon.


 Nowe przepisy wprowadzą srogie kary np. za niezgodność ceny widocznej na półce z tą na paragonie - mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, skupiającej sieci handlowe. - To może być nawet 20 tysięcy złotych! Z kolei w przypadku trzykrotnego naruszenia przepisów (w ciągu roku), kara może wynieść 40 tysięcy złotych.

Zdaniem Falińskiego na zmianie prawa bardziej zyskają klienci sklepów niż handlowcy. - Jeśli ten sam towar będzie miał na przykład trzy różne ceny, to klient będzie miał prawo zapłacić najniższą z nich - wyjaśnia.

Można się spodziewać, że nieuczciwi klienci będą chcieli to wykorzystać. Wszak już dziś niektórzy próbują oszukiwać przeklejając metki (z niższą ceną na droższy towar). - Zabezpieczymy się i przed tym - zapewnia Faliński. - Są sposoby, żeby takie oszustwa udowodnić.

Metkowanie produktów. Małych to już nie dotyczy

Jednak już dziś wielu towarów nie trzeba oznaczać ceną. Dotyczy to np. artykułów o małych gabarytach, żywych zwierząt, roślin czy też niektórych towarów kosztujących mniej niż 5 zł.

- Nowe prawo doprecyzuje i te zasady - twierdzi Faliński. - Bo na razie inspekcje różnie je interpretują.