Łukasz Ossowski - sołtys Rytla - dostawał już różne statuetki i nagrody, m.in. tygodników „Newsweek” i „Wprost”. Ta będzie jednak chyba najważniejsze, bo od ludzi i od serca.

W przyszłą środę o godz. 17 w kościele w Rytlu będzie wyjątkowa msza. Będzie odprawiona w intencji mieszkańców dotkniętych ubiegłoroczną nawałnicą. Rytlanie z pewnością przyjdą tłumnie na tę mszę.

Polecamy też: Rajd nordic walking "Przez serce klęski" w Rytlu. Poznaj szczegóły rajdu Lasów Państwowych

Minęło wiele miesięcy od sierpnia, ale mieszkańcy wciąż przeżywają w myślach tamte trudne chwile, a na co dzień co niektórzy wciąż zmagają się z jej skutkami.

Dodajmy, są rodziny, które nadal mieszkają w domkach holenderskich, czekając na odbudowę domu. Pani Ewa Gładka mieszka teraz na przykład kątem przy parafii. Wkrótce w „Pomorskiej” postaramy się opisać obecną sytuację pani Ewy oraz pozostałych rodzin, które szczególnie ucierpiały podczas nawałnicy.

Piotr Hukało

A w Rytlu, jak się okazuje, nie tylko się ze sobą solidaryzują i sobie nawzajem pomagają, ale także modlą.

Mszę zamówił mieszkaniec Rytla Henryk Twardokus. On także jest pomysłodawcą statuetki, którą będzie chciał przekazać sołtysowi Rytla Łukaszowi Ossowskiemu.

Wykonanie podstawy pod statuetkę zlecił stolarzowi. Właśnie ją odebrał. - Trzeba ją będzie jeszcze tylko pomalować - pokazuje Twardokus. A sama statuetka jest posrebrzana i przedstawia Świętą Rodzinę z Nazaretu. To ją otrzyma w środę sołtys.

- To będzie taka nasza statuetka dla sołtysa - mówi Henryk Twardokus. - Rozmawiałem z mieszkańcami. Bardzo pochwalają tę inicjatywę.

Jaki będzie napis? Łukaszowi Ossowskiemu, sołtysowi Rytla w dowód wdzięczności za powołanie społecznego sztabu kryzysowego i koordynację pomocy po nawałnicy. Z boku będzie też drugi napis - Nawałnica stulecia, 11 sierpnia 2017 r. „Noc wypełniona godziną grozy”.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas

- Statutkę wręczymy podczas mszy, przed błogosławieństwem - mówi „Pomorskiej” Twardokus.

Msza ma mieć uroczystą oprawę. Twardokus już rozmawiał z księdzem proboszczem także o części artystycznej. Najprawdopodobniej zaśpiewają dzieci ze scholi ze szkoły. I być może sołtys, emerytowany wojskowy, znowu zagra na trąbce. - Poproszę o go o wykonanie jednego z tych pięknych utwórów, które gra - mówi Formella.

Przypomnijmy. "Straszny huk, błyski i trzaski" [relacje świadków]: