Ceny truskawek w regionie? Przeciętnie kilogram targowiskowych owoców kosztuje 7 złotych - podaje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Gdzie i ile dokładnie? Sprawdziliśmy!

Czerwcowe są najsmaczniejsze - zapewniają plantatorzy truskawek. Mimo wiosennych przymrozków owoce nie ucierpiały. Jeśli jednak czujecie niedosyt, śpieszcie się po kobiałki - sezon nie będzie trwać wiecznie.

Polecamy też: Wszystko, co chcieliście wiedzieć o truskawkach, ale baliście się zapytać [zdjęcia]

Ceny truskawek w Kujawsko-Pomorskiem:

Na grudziądzkim targowisku miejskim smakosze płacą za kg średnio 7 złotych. Tyle samo kosztują przeciętnie truskawki we Włocławku.

Ceny w Bydgoszczy kształtują się w przedziale 5,5-7 zł (6,9 zł Biały Rynek Szwederowo).

Jeśli chodzi o Toruń, truskawki kosztują od 6 do 8 zł. Najniższe ceny są targowisku przy Chełmińskiej, najwyższe - na Wrzosach.

- W tym roku był plan robienia dżemu, ale przy tych cenach opłacalność przedsięwzięcia jest nikła - podkreśla pani Katarzyna. Na pocieszenie, dzisiaj (13.06) na toruńskim Rubinkowie czekają owoce na przetwory w cenie 4,5 zł. Średnia z targowiska przy ul. Mickiewicza to 7 zł.

Przenieśmy się do Inowrocławia. Tutaj za kg truskawek płaci się od 6 do 7,5 zł. W Brodnicy zaś od 6 do 8 zł.

Średnia cena w Chełmży i w Tucholi to 7,5 zł.

Jeśli spojrzeć na rynek notowań KPODR, najtańsze truskawki są w Golubiu-Dobrzyniu (mały rynek - 5 zł, targowisko - 5,5 zł).

Dla porównania, w Warszawie - przy stacji Wilanowska - czekały wczoraj wieczorem "zmęczone" owoce po 8 zł.

Dziękujemy Wam za powyższe informacje dot. cen!

Karolina Misztal Polska Press

Dodajmy, że rynek hurtowy w Broniszach oferuje truskawki od 6 do 9 złotych.

W ubiegłym roku zebraliśmy w Polsce (w tym zbiór jesienny) tylko 178 tysięcy ton. Jeżeli tegoroczne prognozy zbiorów się potwierdzą to truskawek nie powinno być mniej niż w 2015 roku czyli ponad 200 tysięcy ton - podało biuro prasowe rynku hurtowego w Broniszach.

Prognozy potwierdza Główny Urząd Statystyczny. We Wstępnej ocenie przezimowania upraw 2018 można przeczytać, że rośliny sadownicze przezimowały po zimie 2017/ 2018 na ogół bardzo dobrze.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Owoców jest wiele, rąk do pracy - wprost przeciwnie. Plantatorzy żalą się na znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników i ubezpieczenia zdrowotnego. Przypomnijmy: rolnik ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń w KRUS osób, z którymi zawarł umowę o pomocy przy zbiorach.

Tutaj szczegóły: Praca sezonowa. Nowa umowa dla pomocnika przy zbiorach - jakie składki

Źródła: internauci, KPODR w Minikowie, informacja prasowa Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach, GUS