Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stefania Toczyska w Grudziądzu odbierze Nagrodę Flisaka, a w Bydgoszczy doktorat honoris causa Akademii Muzycznej

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wybitne osiągnięcia oraz zasługi Stefanii Toczyskiej docenia jej rodzinny Grudziądz, a także  władze Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Wybitne osiągnięcia oraz zasługi Stefanii Toczyskiej docenia jej rodzinny Grudziądz, a także władze Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Fot. J. Multarzyński/Nadesłane CK Teatr w Grudzidzu
Przez lata śpiewała w operze wiedeńskiej oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Niebawem w grudziądzkim teatrze odbierze Nagrodę Flisaka, a w bydgoskiej Akademii Muzycznej doktorat honoris causa. To pochodząca z Grudziądza, wybitna, światowej sławy śpiewaczka operowa Stefania Toczyska.

Stefania Toczyska kolejną laureatką Nagrody Flisaka w Grudziądzu

Światowej sławy śpiewaczka operowa, Stefania Toczyska (z domu Krzywińska) urodziła się w Grudziądzu w 1943 roku. W Grudziądzu uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie do Liceum Pedagogicznego. Jednym z jej nauczycieli był Paweł Osiński, dyrygent chóru męskiego Echo, który zaprosił ją do współpracy w charakterze solistki. Edukację muzyczną kontynuowała w Toruniu, a studia z wyróżnieniem ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Zadebiutowała w 1972 r. na deskach Opery Bałtyckiej partią Jadwigi w „Strasznym dworze”. Jej międzynarodowa kariera rozpoczęła się po nagraniu opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego dla firmy fonograficznej EMI w 1977 roku. Koncertowała w wielu krajach Europy, odnosząc liczne sukcesy. Na stałe zamieszkała w Wiedniu, gdzie wielokrotnie występowała na scenie słynnej Wiedeńskiej Opery Państwowej.

Stefania Toczyska z Luciano Pavarottim w "Giocondzie" Amilcare  Ponchiellego na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Stefania Toczyska z Luciano Pavarottim w "Giocondzie" Amilcare Ponchiellego na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Nadesłane / CK Teatr w Grudziądzu

W Ameryce Maestra Toczyska zadebiutowała w 1979 roku, w Operze w San Francisco, gdzie po raz pierwszy wystąpiła u boku Luciano Pavarottiego. W 1988 roku pierwszy raz śpiewała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku i występowała tam przez kolejnych 10 lat.

Koncertowała z największymi artystami światowych scen operowych. Sam Herbert von Karajan zaliczył Stefanię Toczyską do grona dziesięciu najlepszych śpiewaków naszych czasów.

W Grudziądzu Stefania Toczyska wystąpiła dwukrotnie: 21 lipca 1976 roku i 20 listopada 1984 roku, w sali kameralnej grudziądzkiego Muzeum. Podczas lipcowego koncertu Artystka zaprezentowała się w pieśniach Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Schuberta i Czajkowskiego, zaś w recitalu w 1984 roku, obok pieśni kompozytorów polskich, Maestra Toczyska wykonała arie operowe Bizeta, Verdiego, Donizettiego, Saint-Saënsa.

W kwietniu 2014 roku Akademia Muzyczna w Gdańsku złożyła jej hołd, nadając tytuł doktora honoris causa, a 20 października 2023 roku, w dniu poprzedzającym grudziądzkie uroczystości, Stefania Toczyska honorowy doktorat otrzyma w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

O nadanie Nagrody Flisaka Stefanii Toczyskiej zabiegała Anna Janosz, dyrektor Centrum Kultury Teatr

Za wybitne osiągnięcia na największych scenach operowych świata Stefania Toczyska na deskach grudziądzkiego teatru odbierze Nagrodę Flisaka.

Wyróżnienie przyznane zostało przez prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Inicjatorką uhonorowania wybitnej artystki, pochodzącej z Grudziądza jest Anna Janosz, dyrektor Centrum Kultury Teatr.

Uroczystość wręczenia Nagrody Flisaka Stefanii Toczyskiej zaplanowano na 21 października, o g. 17 w grudziądzkim teatrze. Udział w tym wydarzeniu wziąć może każdy, ale trzeba zdobyć wejściówkę, które będą rozdawane w kasach Centrum Kultury Teatr od 9 października.

Wydarzenie będzie połączone z koncertem, podczas którego wystąpią Małgorzata Priebe - sopran, Anna Rocławska-Musiałczyk - fortepian oraz Zespół Wokalny Art`n`Voices (grupa śpiewająca a'capella, laureaci Fryderyka 2021 w kategorii Najlepszy Album Muzyka Współczesna za płytę „Midnight Stories”).

Za co i komu przyznawana jest grudziądzka Nagroda Flisaka?

Nagroda Flisaka przyznawana jest za szczególne zasługi społeczne, gospodarcze i kulturalne. Flisactwo kojarzone jest z tradycją ciężkiej i ofiarnej pracy, zaś niniejsza Nagroda jest wyrazem wdzięczności lokalnej społeczności dla wszystkich tych osób, które przez swój trud i poświęcenie uświetniły Grudziądz, przydały mu blasku, uczyniły go miejscem szczęśliwszym i piękniejszym.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Flisaka są:

  • w październiku 2021 roku: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. RELACJA TUTAJ
  • w styczniu 2022 roku: Karola Skowrońska. RELACJA TUTAJ
  • w październiku 2022: chór Alla Camera RELACJA TUTAJ
  • w czerwcu 2023 roku: Krystyna Grabowska, Danuta Kołodziejska, Henryk Wichrowski, Ryszard Szczepański i Zbigniew Tucholski. RELACJA TUTAJ
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska