Giacomini Budowlani Toruń wygrywają w Bielsku-Białej! Beniaminek jest liderem!

Dwa mecz i 6 punktów - kapitalny start torunianek w Orlen Lidze.
Dwa mecz i 6 punktów - kapitalny start torunianek w Orlen Lidze. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Co za debiut w Orlen Lidze. Drugi z rzędu komplet punktów dla toruńskiego zespołu. Giacomini Budowlani liderem po dwóch kolejkach wspólnie z potężnym Chemikiem Police.

BKS Bielsko-Biała - Giacomini Budowlani Toruń 1:3 (25:19, 23:25, 23:25, 24:26)
BKS: Moskwa 10, Mikyskova 15, Trojan 8, Gryka 4, Skrzypkowska 6, Mucha 15, Wojtowicz (l) oraz Staniucha-Szczurek 8, Pasznik 2, Wańczyk, Brzezińska.
GIACOMINI BUDOWLANI: Wójcik 9, Paulava 6, Ryznar 16, Pavan 12, Gierak 4, Lewandowska 11, Franchi (l) oraz Polak 15, Nowak (l), Jasińska, Bimkiewicz, Janik.

Obie drużyny rozpoczęły mecz nerwowo. W dwóch pierwszych setach obie drużyny zdobyły więcej punktów po błędach rywalek niż własnych atakach! Trener Mariusz Wiktorowicz szybko przerywał grę przy wyniku 5:8 i 8:13. Dopiero drugi czas przyniósł efekt. Przewaga stopniała do 2 punktów, a torunianki miały duży kłopot z przyjęciem zagrywki Mikyskovej. Słabo zagrała w 1. secie Rebecca Pavan, która zaczęła od błędów w ataku i straciła pewność, którą imponowała przed tygodniem. Pierwszy punkt zdobyła przy wyniku 22:17 dla BKS.

Największym problemem było jednak przyjęcie i przy remisie 14:14 o czas musiał prosić Nicola Vettori. Nic nie pomogło, jego siatkarki kolejne zagrywki przyjmowały w aut. Drużyna kompletnie się pogubiła i traciła punkty seriami. To było jak zaraza: gdy trener wpuścił na parkiet Patrycję Polak, ta od razu źle odebrała serwis. Od prowadzenia 13:8 przyjezdne przegrały kolejną część seta aż 6:17.

Przerwa pomogła toruniankom uspokoić rozchwiane emocje. Mecz znowu się wyrównał. W 2. secie Giacomini Budowlani z mozołem zbudowali skromną przewagę (10:8), by natychmiast roztrwonić ją fatalnym przyjęciem. To nie mogło skończyć się inaczej - BKS zaliczył serię 5 punktów z rzędu, a byłoby więcej, gdyby nie prosty błąd Mikyskovej.

Trener Vettori zupełnie przebudował szóstkę, pierwszy raz w Orlen Lidze zagrały Gabriela Jasińska na rozegraniu czy 19-letnia Ewa Bimkiewicz w ataku. Liczne zmiany przyniosły efekty. Po powrocie Wójcik i Pavan torunianki objęły prowadzenie 17:16. W końcówce znowu nie brakowało emocji. Torunianki wygrywały 19:23, pozwoliły się dogonić na 23:23, ale dwa ataki Polak przesądziły sprawę.

W trzecim secie Giacomini Budowlani znaleźli sposób na BKS - blok. Przodowała w tym Ryznar, ale skuteczne były także Lewandowska i Polak. Ta ostatnia w ataku zastąpiła Pavan i Paulavą, które nie mogły się w tym meczu wstrzelić. Torunianki od początku zbudowały przewagę, maksymalnie 5-punktową, ale długo kontrolowały przebieg meczu. Znowu były emocje na finiszu (23:23 po asie serwisowym BKS), ale tym razem wyjaśniła kwestię Ryznar.

Czwarta partia początkowo zapowiadała się na formalność. Torunianki z przyzwoitym przyjęciem, świetnym blokiem szybko odskoczyły (2:5, 3:9, 4:12). Gospodynie długo nie miały wiele do powiedzenia poza pojedynczymi udanymi akcjami. Przy prowadzeniu 17:9 na zagrywkę weszła rezerwowa Ewelina Brzezińska i wróciły stare demony z przyjęciem. To była katastrofa i BKS po całej serii błędów naszego zespołu wyrównał na 18:18.

Końcówka to już wojna nerwów. BKS znowu dopadł nasz zespół na 23:23, ale najpierw szczęśliwym dotykiem palca punkt zdobyła Pavan, a drugi meczbol wykorzystała mocnym serwisem Lewandowska.

Tym razem bohaterkami w naszym zespole były Polki: najskuteczniejsza w zespole Ryznar i Polak. Nagrodę dla MVP meczu dostała Marta Wójcik, która zagrała chyba najrówniej przez całe spotkanie.

Teraz możemy dopingować siatkarki w Toruniu. Giacomini Budowlani w sobotę podejmą Trefl Sopot i będą faworytem.