Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spływy w Borach Tucholskich, czyli spotkania przyjaciół z Inowrocławia

Jan Szczutkowski
Inowrocławscy kajakarze przed startem  spływu. Od lewej: Alfred Szajer, Anna Szajer, Henryk Kuster, Kazimierz Kubski i pozostali  członkowie rodziny Szajerów
Inowrocławscy kajakarze przed startem spływu. Od lewej: Alfred Szajer, Anna Szajer, Henryk Kuster, Kazimierz Kubski i pozostali członkowie rodziny Szajerów Archiwum
Każdego roku, od kilkudziesięciu już lat, kilkoro inowrocławian wyjeżdża na spływ kajakowy w rejon Borów Tucholskich. Ostatnio ich pobyty mają nie tylko wymiar rekreacyjny.

To są starzy i dobrzy znajomi. Mowa o grupie inowrocławskich turystów wodnych i mieszkańców Kaszub. Przyjacielskie więzi zostały zapoczątkowane już w 1956 r.

Wówczas to grupa kujawskich kajakarzy, z inicjatywy rodzin Kubskich i Kapturów, udała się na spływ kajakowy wBory Tucholskie - w jeden z największych kompleksów drzew sosnowych w Polsce, leżących w dorzeczach Brdy i Wdy oraz nad kilkoma jeziorami. Są tam doskonale warunki do aktywnego wypoczynku, a także do zbierania grzybów. W tym roku jednak głęboka susza uniemożliwiła zbieranie runa leśnego.

- Ten piękny zakątek naszego kraju pokochaliśmy. I od ponad 60 lat spotykamy się na spływach, podziwiając piękne krajobrazy. Niestety, od kilku lat jesteśmy też świadkami niewyobrażalnego zniszczenia w drzewostanie, spowodowanym przez nawałnicę, która przeszła z 11 na 12 sierpnia 2017 roku - mówi Kazimierz Kubski, emerytowany pracownik inowrocławskiej firmy Inofama SA i wieloletni działacz Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.

Owe katastrofalne zniszczenia przyrody pogłębiły formę więzi przyjacielskich. Zaraz ponawałnicy, inowrocławscy kajakarze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz Stowarzyszenia „Naszym Dzieciom” w Rytlu (gm. Czersk, pow. chojnicki). Natomiast podczas niedawnego pobytu - podczas spotkania z przedstawicielami miejscowego społeczeństwa - przekazano 130 książek i sporo upominków, ofiarowanych przez znanego biznesmena Tadeusza Chęsego i dyrektora Sanatorium Uzdrowiskowego „Przy tężni” w Inowrocławiu Adama Skowrońskiego. Dyrektor Ośrodka Kultury w Rytlu Małgorzata Kowalewska-Remisz przekazała inowrocławianom dyplomy z wyrazami podziękowania za okazaną pomoc i wszelką życzliwość. Natomiast prezes Miejskiego Związku TKKF w Inowrocławiu Henryk Kuster wręczył okolicznościowe puchary przedstawicielom gminy Rytel za wkład pracy przy usuwaniu skutków nawałnicy.

Za rok inowrocławianie pojadą na kolejny spływ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska