Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służewo - wieś na Szlaku Kujawskim [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kościół parafialny w Służewie
Kościół parafialny w Służewie Marek Weckwerth
Dziś jest dużą wsią koło Aleksandrowa Kujawskiego, ale o zabudowie miejskiej, bo kiedyś (od XV do roku 1867) miała prawa miejskie.

Rozwijała się dzięki dogodnemu położeniu na szlakach handlowych, i umiejscowieniu tu w czasach zaboru rosyjskiego urzędu granicznego i komory celnej (przy granicy z Prusami). Ośrodek stracił na znaczeniu, gdy ważne instytucje przeniesiono do pobliskiego Aleksandrowa.

O znakomitej przeszłości i wielkości Służewa świadczy przede wszystkim późnogotycki kościół parafialny. Jego potężna wieża widoczna jest z kilku kilometrów.

Kościół pw. św. Jana Chrzcieciela, bo o nim mowa, zaczęto budować 1560 roku, ale parafię erygowano już przed rokiem 1325 i wtedy wybudowano pierwszą drewnianą świątynię. Fundatorami byli właściciele majątku - Służewscy herbu Pomian. Budowę murowanego kościoła rozpoczęli Jan Służewski, wojewoda brzesko-kujawski i jego żona Małgorzata Służewska z domu Sternberg-Kostka. Ufundowali też przykościelny niewielki szpital i plebanię.

Czytaj też: Służewo - było bogatym miastem z komorą celną. Ale kolei nie chcieli, więc zbankrutowali

Kościół był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. W roku 1899 zakończono podwyższanie masywniej wieży o jedną kondygnację. W tym czasie wykonano nowe sklepienia i zmieniono wystrój wnętrza w stylu secesyjnym. Ciekawymi elementami tej dwunawowej budowli są dwa ośmioboczne filary podtrzymujące sklepienie.

- W Polsce są tylko trzy kościoły z podobnymi dwoma filarami - mówi kościelny Sławomir Kolociński. Wskazuje też na znajdującą się na piętrze tzw. lożę kolokatorską, czyli tę, w której zasiadali fundatorzy i dobroczyńcy kościoła. Lożę zdobią ich podobizny.

Na terenie kościelnym można oglądać piękne stare drzewa. Opodal, za ulicą, znajduje się park krajobrazowy (dawniej w stylu angielskim), który jest pozostałością założenia pałacowego Służewskich. Niestety znajdujący się w parku barokowy pałac z XVII wieku (stał na fundamentach zamku) spłonął w roku 1945. Dziś nie ma po nim śladu, bo został zburzony i cegły posłużyły miejscowej ludności do budowy domów.

W parku znajduje się zaniedbany pomnik poświęcony Fryderykowi Chopinowi, postawiony w roku 1966 (w 1000-lecie państwa polskiego). Wielki kompozytor zaręczył się w roku 1836 z pochodzącą ze Służewa Marią Wodzińską, artystką malarką. Związek jednak nie przetrwał z powodu oporu rodziców dziewczyny - uznali, że Fryderyk jest zbyt chorowity.

Do parku przylega maleńkie jezioro Służewo. Na wysokości kościoła urządzono niestrzeżoną plażę.

Przez Służewo przebiega liczący 25 km Szlak Kujawski: Podole - Ciechocinek - Wołuszewo - Aleksandrów Kujawski - Służewo. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 266 Ciechocinek - Aleksandrów Kujawski- Radziejów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska