Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławni absolwenci na ścianach LO w Trzemesznie

Redakcja
W holu szkoły odsłonięto galerię absolwentów
W holu szkoły odsłonięto galerię absolwentów Maciej Adamski
Uczniami trzemeszeńskiego liceum i gimnazjum było wielu wybitnych Polaków. Szkoła przypomina ich sylwetki

Trzemeszeńska szkoła istnieje już ponad 240 lat. Jej mury opuściło wiele osób, które później stały się znane w środowisku naukowym.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie przy wsparciu finansowym gminy Trzemeszno, która szkołę prowadzi, realizuje właśnie projekt - "Pamięć o nich nie zaginie - wybitni wychowankowie gimnazjum i liceum w Trzemesznie".

Przypomnieli profesora Łuczaka

W ramach projektu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie odbyła się sesja popularnonaukowa "Życie i działalność prof. Czesława Łuczaka (1922-2002) - absolwenta trzemeszeńskiego liceum". Postać historyka, urodzonego w Kruszwicy, mieszkającego także w Mogilnie, przypomniano z okazji przypadającej w tym roku 15. rocznicy śmierci uczonego.

Sesję w Trzemesznie poprowadziła prof. Danuta Konieczka-Śliwińska, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum, wicedyrektor Instytutu Historii UAM. Podczas uroczystości wygłoszono cztery referaty. Dwa z nich przedstawili naukowcy z UAM, zarazem wychowankowie prof. Łuczaka: prof. Stefan Kowal i prof. Tadeusz Janicki. Z odczytem wystąpił także Maciej Adamski nauczyciel szkoły i członek stowarzyszenia wychowanków, a uczniowie liceum Oktawian Jasudowicz i Jan Dzimian, przygotowali prezentację o profesorze. W uroczystej sesji wzięły udział córki profesora Łuczaka, które przekazały szkole pamiątki po profesorze. Są to Medal Pamiątkowy Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z legitymacją, Świadectwo Państwowej Odznaki Sportowej wraz z legitymacją oraz jeden z rękopisów profesora.

Galeria wybitnych absolwentów

Po sesji w holu przy auli liceum odsłonięto galerię portretów znanych wychowanków Almae Matris Tremesnensis.
Wśród wybitnych absolwentów są m.in. Jędrzej Śniadecki (1768-1838), ojciec polskiej chemii; Stefan Garczyński (1805-1833), poeta romantyczny, przyjaciel Mickiewicza; Hipolit Cegielski (1813-1868), twórca polskiego przemysłu; gen. Marian Langiewicz (1827-1887), dyktator powstania styczniowego; ks. prof. Kazimierz Zimmermann (1874-1925), historyk, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego; ks. prof. Stanisław Kozierowski (1874-1940), językoznawca , założyciel Uniwersytetu Poznańskiego; Jerzy Waldorff (19010-1999), publicysta, krytyk muzyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska