MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skromnie obchodzić będziemy 101. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Polski. Urzędnicy proszą: kwiaty składajcie po uroczystości

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
23 stycznia 2020 r. - uroczystości patriotyczne na Rynku w Grudziądzu  w 100. rocznicę powrotu miasta do Polski, z udziałem członków grup rekonstrukcji historycznej
23 stycznia 2020 r. - uroczystości patriotyczne na Rynku w Grudziądzu w 100. rocznicę powrotu miasta do Polski, z udziałem członków grup rekonstrukcji historycznej Fot. Piotr Bilski/Archiwum
23 stycznia 2021 r. przypada 101. rocznica powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej. W minionych latach rocznica ta była obchodzona uroczyście. Niestety, teraz nie pozwala na to pandemia.

WIDEO: Inscenizacja wydarzeń z 23 stycznia 1920 roku w Grudziądzu:

23 stycznia 1920 to był dzień powrotu Grudziądza do Polski

Co roku obchodom rocznicy powrotu Grudziądza w granice Polski towarzyszyły wydarzenia religijne, patriotyczne oraz kulturalne.

Wyjątkowo hucznie obchodziliśmy - zaledwie przed rokiem - 100. rocznicę powrotu Grudziądza do Polski. Przygotowano inscenizację historycznych wydarzeń sprzed lat w wykonaniu rekonstruktorów wojsk polskich i pruskich z epoki, okolicznościowe wystawy, spektakl teatralny, koncert... Radni uczestniczyli w okolicznościowej sesji samorządu.

Niestety, 23 stycznia 2021 roku - z powodu pandemii koronawirusa i nałożonych w związku z nią obostrzeń - tak hucznie nie będzie.

Program obchodów 101. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski (23 stycznia 2021 r.):

  • g. 9.45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
  • g. 10- Msza św. w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu z asystą wojskową
  • g. 11- złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym, odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego

Wcześniej, o g. 9.30 radny Łukasz Piasecki, pełnomocnik prezydenta ds. uroczystości patriotycznych, złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Hallera przy Starostwie Powiatowym.

Jak informują urzędnicy, pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku, w imieniu władz samorządu, parlamentarzystów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych czy funkcjonariuszy porządku publicznego zostanie złożona tylko jedna, wspólna wiązanka.

- Mieszkańców, którzy chcą upamiętnić wydarzenia z 23 stycznia 1920 roku poprzez złożenie kwiatów, prosimy aby zrobili to po wszystkich uroczystościach odbywających się na Rynku - zaprasza Natalia Granica z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

A co z okazji 101. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski przygotowują instytucje kultury?

Muzeum w Grudziądzu. Na Muzealnym Facebook’u odbędzie się prelekcja Mariusza Żebrowskiego pn. „Powrót Grudziądza do Macierzy – 101 lat w Niepodległej” oraz koncert na żywo w wykonaniu Macieja Gburczyka i Szymona Paczkowskiego. „Piosenka Ci nie da zapomnieć...” rozpocznie się o g. 17. Panowie zagrają na gitarze oraz klarnecie. Koncert największych przebojów przedwojennego kina i najsłynniejszych szlagierów tego okresu przeplatany będzie prezentacją archiwalnych zdjęć i pocztówek przedstawiających grudziądzkie restauracje i kawiarnie, w których przy dźwiękach muzyki świętowano radość z odradzającej się państwowości. Profil muzeum TUTAJ.

Centrum Kultury Teatr Na Facebook’u placówki będzie można obejrzeć spektakl Teatru Starego w Krakowie pn. „Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dramat jest zapisem kilkunastu godzin Powstania Listopadowego, zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Dla mieszkańców zaplanowano także trzy koncerty: z Filharmonii Szczecińskiej pn. „Magiczne lata 20. i 30. XX wieku”, retransmisję koncertu przygotowanego przez I LO na deskach grudziądzkiego Teatru z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski oraz retransmisję koncertu grudziądzkich chórów, który odbywał się w Farze w zeszłym roku. FB CK Teatr TUTAJ.

Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego przygotowała film edukacyjny dla dzieci „Wolność w kolorze błękitu” i prezentację „Grudziądz 1920”, zawierającą m.in.: fotografie z wydarzeń w mieście, sylwetki ważnych postaci historycznych oraz doniesienia prasowe pochodzące ze zbiorów własnych oraz źródeł cyfrowych. Materiały będzie można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

Grudziądzanie pamiętają też o rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Ta rocznica - 158. - przypada w piątek, 22 stycznia.

Z tej okazji, właśnie w piątkowe południe zostaną złożone kwiaty na grobie powstańca styczniowego Jana Cholewicza na Cmentarzu Garnizonowym.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska