Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowa oświata oceniona! Nieszawa i Kowal w czołówce rankingu "Wspólnoty"

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Miasto Kowal zajęło 7. miejsce w ogólnopolskim rankingu "Wspólnoty" "Miejsca edukacyjnych szans" w kategorii małych miast. Wyższe, bo drugie miejsce przypadło Nieszawie.

Małych miast takich jak Kowal w powiecie włocławskim czy Nieszawa w powiecie aleksandrowskim jest w Polsce ponad 500. A ranking ogólnopolskiego czasopisma samorządowego "Wspólnota" wskazujący na miejsca edukacyjnych szans powstał na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Głównego Urzędu Statystycznego. W rankingu sklasyfikowano wszystkie polskie gminy, a jest ich 2477, dzieląc je na: miasta największe, miasta będące jednocześnie powiatem grodzkim, na miasta będące siedzibą powiatów ziemskich, na małe miasta oraz na gminy wiejskie.

Miejsce w rankingu było uzależnione od wyników egzaminów ósmoklasistów w latach 2020 i 2021. Ale brano pod uwagę nie tylko poziom średnich wyników, ale również poziom najsłabszych wyników egzaminacyjnych oraz liczbę miejsc przedszkolnych dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, zamieszkałych na terenie danej gminy. I w kategorii małych miast zaraz za Podkową Leśną znalazła się Nieszawa, a na siódmym miejscu Kowal. - To dla nas duże wyróżnienie i powód do wielkiej satysfakcji - podkreśla burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski. I dodaje: - Gdyby brano pod uwagę wyniki egzaminów ósmoklasistów w latach wcześniejszych, nasze miejsce w rankingu byłoby prawdopodobnie jeszcze wyższe. Prawdą jest bowiem, że wyniki egzaminu ósmoklasistów w roku 2021, choć lokowały nas w pierwszej dziesiątce naszego województwa, są jednak znacząco niższe niż w latach wcześniejszych. Powodem tego jest najprawdopodobniej zdalna nauka w okresie pandemii. Z badań poprzedzających sporządzenie rankingu wynika bowiem jednoznacznie, że w ostatnich latach poziom edukacji w Polsce znacząco się obniżył.

" Wspólnota", które prezentuje i omawia ranking "Miejsce edukacyjnych szans" też podkreśla, że pandemia pozostawiła trwałe ślady w edukacji, że dzieci uczące się zdalnie ucierpiały zarówno pod względem psychologicznym, jak i osiągnięć edukacyjnych. Tym większe uznanie dla tych samorządów, które w rankingu "Miejsca edukacyjnych szans" zajęły wysokie lokaty.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska