MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sady ucierpiały przez pogodę

(AB)
Owoców jest dużo mniej, a jakość nie jest zadowalająca - mówią sadownicy
Owoców jest dużo mniej, a jakość nie jest zadowalająca - mówią sadownicy (archiwum)
Pogoda nie oszczędza rolników. Wiosenne przymrozki i lipcowe wichury połączone z gradem zniszczyły plony w niektórych rejonach powiatu.

Żniwa mają się ku końcowi. Większość rolników zebrała już plony i na tej podstawie szacuje swoje tegoroczne dochody. Wpływ na ich wysokość miała niezwykle zmienna w tym roku pogoda. Jak się bowiem okazuje brodnicki oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymał aż 447 wniosków od rolników, dotyczących niekorzystnego przezimowania upraw. Zapytaliśmy w poszczególnych gminach naszego powiatu jak w tym roku wygląda sytuacja rolników. Czy uzyskane przez nich plony są zadowalające?

Okazuje się, że kapryśna pogoda rzeczywiście dała się we znaki rolnikom. W gminie Bobrowo złożono ponad 170 wniosków z tytułu wymarznięcia upraw, w gminach Zbiczno i Bartniczka łącznie ponad 140, natomiast w gminie Górzno ponad 25 wniosków. W gminach Jabłonowo Pomorskie, Brzozie, czy Świedziebnia strat z powodu wymarznięcia nie odnotowano.

Należy wspomnieć także o szkodach wyrządzonych przez silne wichury i gradobicia, jakie miały miejsce w lipcu. W jednym z gospodarstw w Brzoziu gałąź spadła na budynek gospodarczy i spowodowała poważne straty. Z kolei w gminie Świedziebnia najbardziej z powodu gradu ucierpieli sadownicy. - Grad, jaki miał miejsce 11 lipca poważnie uszkodził sady - mówi Jan Bąkowski, doradca do spraw produkcji zwierzęcej. - Jabłonie, grusze i śliwy mają popękane owoce. Straty wynoszą od 20 do 7o proc. Sadownicy otrzymali pomoc w postaci kredytów niskoprocentowych. Poza tym grad silnie pociął kukurydzę i ziemniaki w tej gminie, przez co plon może być niższy.

Gdzie rolnicy mogą szukać pomocy? Po złożeniu wniosku do urzędu gminy powołana zostaje komisja, której zadaniem jest oszacowanie strat. Jeśli straty są wysokie rolnik może liczyć na kredyt niskoprocentowy bądź dopłatę z ARiMR. Jak poinformowano nas w brodnickim oddziale ARiMR dopłata do przesianych zbóż ozimych oraz ozimych upraw nasiennych wynosi 100 zł do hektara.

Zapytaliśmy rolników jaki wpływ na zebrane przez nich plony miały wiosenne przymrozki i lipcowe gradobicia. - Choć mogłoby być lepiej, to z pewnością ten rok należy uznać za korzystny. - odpowiadają rolnicy z gm. Górzno. - Średnia plonów wynosi średnio 6-7 ton z hektara, przy czym należy zaznaczyć, że na słabych glebach są to zaledwie 3-4 tony. W porównaniu do lat ubiegłych w tym roku mamy zdecydowanie więcej słomy, zatem tegoroczne żniwa należy uznać za udane.

Zadowolenia rolników nie podzielają sadownicy, którzy nie dość, że zbiorą mniej owoców, to jeszcze będą one niższej jakości. Na końcowe podsumowanie tegorocznych upraw przyjdzie czas jesienią, kiedy zaczną się zbiory roślin okopowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska