Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzepak zakwitnie już w kwietniu. Konieczne są wcześniejsze zabiegi, także w pasiekach

oprac. (aga)
- W tym roku prawie nie było zimy, dlatego wszystko zakwitnie szybciej, rzepak będzie żółty już w połowie kwietnia - mówią kujawsko-pomorscy rolnicy
- W tym roku prawie nie było zimy, dlatego wszystko zakwitnie szybciej, rzepak będzie żółty już w połowie kwietnia - mówią kujawsko-pomorscy rolnicy Innvigo
Za kilka dni rozpocznie się kwitnienie rzepaku. To znacznie wcześniej, niż zwykle. Rolnicy uwijają się z pierwszymi zabiegami. Równolegle działają pszczelarze, bo rzepak to największy pożytek dla pszczół wiosną.

Spis treści

- W tym roku prawie nie było zimy, dlatego wszystko zakwitnie szybciej, rzepak będzie żółty już w połowie kwietnia – ocenia Andrzej Marchlewski, rolnik z powiatu bydgoskiego.

Pan Andrzej gospodaruje na ciężkich ziemiach. - Gdy do tego doszły takie opady, jakich już dawno nie było wiosną, gleba zamieniła się w ciasto. Trzeba było odkładać pierwsze prace, ledwo zdążyłem wyjechać z azotem – opowiada.

W Kujawsko-Pomorskiem trzy tygodnie wcześniej

- W moim regionie w Kujawsko-Pomorskiem na pewno rzepak zakwitnie znacznie wcześniej, niż to było w poprzednich latach – ocenia w rozmowie z „Pomorską” Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. - Dotąd uważaliśmy, że rzepak wcześnie kwitnie, jeśli mu się zdarzy około 25 kwietnia, a teraz, 4 kwietnia już na wielu polach mamy fazę rozwartego pąka, czyli wystarczą dwie ciepłe noce i rzepak już zacznie kwitnąć. To byłoby wyjątkowo wcześnie, prawie trzy tygodnie wcześniej niż normalnie – dodaje.

Wcześniejsze kwitnienie wymusza szybsze terminy podstawowych zabiegów.

- W tym sezonie trzeba inaczej podchodzić do ochrony uprawy rzepaku i z wyprzedzeniem planować kolejne kroki – uczula Michał Filipowski, menedżer ds. upraw rolniczych z firmy Innvigo. - W tych wczesnych zabiegach trzeba zadbać o to, żeby rośliny nie pięły się do góry, tylko rozrastały na boki, ponieważ to warunkuje przyszły plon. Zadaniem tych zabiegów regulacyjnych jest wyrównanie roślin, które na jednym polu mogą być w różnych fazach wzrostu. Dzięki temu wejdą one w okres kwitnienia w tym samym momencie.

Uwaga na choroby i szkodniki

Potencjalne zagrożenie w tym roku jest związane z występowaniem jesienią suchej zgnilizny kapustnych. - Można prognozować, że choroba powróci również wiosną - ostrzega Michał Filipowski. - W najbliższym okresie wystąpią niezwykle sprzyjające warunki dla szkodników i chorób grzybowych. Presja szkodników będzie wysoka, o czym świadczy zaobserwowany w pierwszych tygodniach marca dość liczny nalot chowaczy na plantacje rzepaku na Dolnym Śląsku. Zazwyczaj chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny rozpoczynają aktywność na różnych etapach wiosny, co ma związek z określonymi temperaturami, natomiast w tym sezonie obydwa gatunki pojawiły się w zasadzie jednocześnie. Oznacza to, że należy prowadzić regularny monitoring i przygotować się do zwalczania tych szkodników – przy tak wysokiej presji niektórzy plantatorzy już w marcu wykonywali pierwsze zabiegi.

W pasiekach czas stawiać nadstawki

Rzepak to główny pożytek pszczeli wiosną, dlatego pszczelarze też muszą być gotowi na wcześniejsze kwitnienie.

- U mnie półnadstawki są już w połowie pełne, oczywiście nie miodu z rzepaku - pszczoły nanosiły nektaru z licznych klonów, które kwitną w mojej okolicy – mówi pszczelarz z gminy Świecie. - W ubiegłym roku pożytek z rzepaku był tak duży, że nie nadążałem z wirowaniem. W tym roku już jestem na niego gotowy: postawiłem już dwie nadstawki na podstawowych korpusach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska