Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rumuńska przygoda uczniów ze szkoły w Ostrowitem

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
nadesłane
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowitem biorą udział w projekcie ERASMUS+ pod nazwą „ Be the change you wich to see in the world”. Pierwsze spotkanie z partnerami odbyło się w Rumunii, w miejscowości Brancoveani.

Cztery uczennice: Tatiana Szymańska, Weronika Celmer, Martyna Trzcionka oraz Oliwia Rychlicka gościły w Rumunii przez tydzień. Podczas wyjazdu towarzyszyły im: dyrektor szkoły Brygida Izajasz oraz nauczycielka języka angielskiego Iwona Smużyńska.

Nauka i zwiedzanie

– Rumuńscy gospodarze przywitali nas pięknie – mówi Brygada Izajasz. – Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządu terytorialnego, nauczyciele i uczniowie. Powitali nas tradycyjnym kołaczem i regionalnymi tańcami. W dalszej części każdy zespół przedstawiał swój kraj, położenie geograficzne, ciekawe miejsca, historię, tradycje, znanych ludzi, kuchnie narodową i regionalną.

Podczas pobytu w Rumunii uczestnicy poruszyli temat zapobiegania agresji. Próbowali wczuć się w rolę ofiar i agresorów. Ustalali, jak sobie z tym radzić, jaka reakcja jest skuteczna. Wykonali sceny dramowe, plakaty, symbole.

– Najwięcej umiejętności i aktywności zarówno dzieci, jak i dorośli, musieli włożyć w efektywną komunikację w języku angielskim. Był to czas nauki i wykorzystania wiedzy w praktyce – dodaje Brygida Izajasz.

Po zajęciach gospodarze pokazali najciekawsze miejsca w okolicy. Była to kopalnia soli, przedsiębiorstwo odzyskujące i produkujące wyroby z aluminium, solankowe baseny termalne. Na bożonarodzeniowym jarmarku w mieście Krajowa można było poczuć klimat świąt, skosztować regionalnych produktów i kupić oryginalne pamiątki.

Goście w Ostrowitem

– Partnerzy w Brancoveni byli bardzo gościnni i serdeczni. Wszyscy uczestnicy spotkania wrócili do domu pełni wrażeń i ciekawych doświadczeń – podsumowuje dyrektor szkoły w Ostrowitem. – Ten projekt to szansa dla uczniów i nauczycieli na rozwój, w szczególności porozumiewania się w języku angielskim oraz poznania kultury krajów partnerskich.

Projekt jest w całości realizowany z funduszy Unii Europejskiej, żaden uczestnik nie ponosi kosztów wyjazdu. Podczas dwóch lat szkoła ma do dyspozycji 25 542,00 euro. W kolejnych miesiącach odbędą się jeszcze wizyty studyjne w Antalii w Turcji, w Salemii na Sycylii oraz w Tetowie w Macedonii Północnej. W maju 2020 roku wszyscy uczestnicy spotkają się na tydzień w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Jędryczki w Ostrowitem.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska