Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RTBS wstrzymał budowę bloku mieszkalnego w Choceniu

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum GP
Co z budową drugiego bloku mieszkalnego w Choceniu? Na razie inwestycja ta utknęła w martwym punkcie. Rypińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego gmina Choceń jest udziałowcem, wstrzymuje się z budową.

Rypińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podjęło taką decyzję z uwagi na sytuację na rynku budowlanym - rosnące ceny materiałów budowlanych i kwestie związane z kredytowaniem. Urząd Gminy w Choceniu postanowił jednak poszukać rozwiązania tej sytuacji. Bo projekt budowy jest gotowy, pozwolenie na budowę także wydane. Co więcej są zainteresowani mieszkaniami. - Na 40 mieszkań zaprojektowanych na 38 są chętni - mówi Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń.

Urząd Gminy w Choceniu nie zasypia gruszek w popiele - zaplanował między innymi wydzielenie udziałów należących do gminy i przejęcie działki łącznie z pozwoleniem na budowę, a w konsekwencji wybudowanie bloku przez gminę lub gminną spółkę. Rozmowy na ten temat się toczą.

Niezależnie od tego Urząd Gminy w Choceniu przymierza się do wdrożenia planu budowy kolejnych bloków mieszkalnych, na które to zadanie udało się gminie pozyskać 3 miliony złotych z szansą na korzystne finansowanie bankowe. Byłyby to mieszkania na wynajem. Potrzebny jest jednak gminie teren. Zdaniem władz samorządowych najlepszym rozwiązaniem byłoby pozyskanie nieużytkowanych przez parafię terenów wokół garaży i starej plebanii.

Gmina złożyła propozycję wykupu nieruchomości. Łącznie chodziło o 1,2 ha wraz ze starą plebanią. Przy parafii pozostałyby tereny przy kościele i tzw. nowej plebanii. Ponadto gmina zobowiązała się do wybudowania nowego trzystanowiskowego garażu przy nowej plebanii. Za teren Urząd Gminy w Choceniu zobowiązał się zapłacić 500 tys. zł. - Wszystkie ustalenia zostały poczynione w uzgodnieniu z księdzem proboszczem, który przychylnie odnosił się do propozycji gminy - podkreśla wójt. I dodaje: - Potrzebna była jednak zgoda Kurii Diecezjalnej we Włocławku. I takiej zgody Kuria nie wydała.

- Postanowiłem do ustalonej kwoty dorzucić jeszcze 100 tysięcy złotych łączna cena zakupu wynosi więc 600 tysięcy - mówi wójt Nowakowski, podkreślając, że to są naprawdę duże pieniądze.
Obecnie gmina czeka na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska