Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Barbarą Moraczewską, kandydatką na prezydenta Włocławka

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W kwietniu 2024 roku wybierzemy władze samorządowe, w tym także prezydenta Włocławka na kolejną kadencję. Włocławianie będą wybierać swojego włodarza spośród sześciu osób. Wszystkim kandydatom zadaliśmy sześć tych samych pytań. Prezentujemy odpowiedzi Barbary Moraczewskiej

Spis treści

Rozmowa z kandydatką na prezydenta Włocławka Barbarą Moraczewską (Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe).

Dlaczego Pani startuje w wyborach samorządowych 2024? Który z kandydatów jest dla Pana/Pani największym rywalem i dlaczego?

Kandyduję na prezydenta miasta Włocławek, gdyż jest to moje miasto, w którym pracuję, mieszkam i tu jest moja rodzina. Kandyduję na prezydenta miasta Włocławek, ponieważ posiadam odpowiednie przygotowanie. Przez sześć lat pełniłam funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Włocławek. Znam funkcjonowanie samorządu. Posiadam odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe w zarządzaniu. Kandyduję, bo chcę służyć mieszkańcom Włocławka. Wiem, jakich zmian potrzebują Włocławianie. Zadbam o to, abyśmy wszyscy wspólnie przywrócili należny Włocławkowi status jako stolicy subregionu. Kandydując na prezydenta miasta jestem zobowiązana sprawić, aby każdy Włocławianin i każda Włocławianka ponownie poczuli się dumni z naszego miasta. Pozostałych kandydatów nie odbieram jako rywali lecz osoby, które pragną także zarządzać miastem i posiadają własna wizję jego rozwoju.

Jak ocenia Pani ostatnie 5 lat we Włocławku i jak widzi Pani Włocławek na koniec swojej kadencji, jeśli wygra wybory?

Uważam, że w ostatnich latach niewiele zrobiono w kwestii zatrzymania mieszkańców Włocławka w naszym mieście. Liczba mieszkańców ciągle spada. Miasto zostało zadłużone na kwotę ponad 600 milinów złotych. Niektóre inwestycje zostały przeszacowane. Nie dopilnowano właściwej jakości wykonania inwestycji. W opinii mieszkańców miasto jest brudne, z dziurawymi ulicami i wyboistymi chodnikami. Brak skutecznych działań w kierunku pozyskania inwestorów, a tym samym nowych miejsc pracy. Chciałabym aby Włocławek na koniec mojej kadencji stał się miejscem, gdzie ludzie czują się bezpiecznie i mają dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, edukacyjnych i rekreacyjnych. By stało się miastem, dbającym o środowisko naturalne, zapewniającym czyste powietrze, zieleń i przestrzenie dla aktywności na świeżym powietrzu. Chciałabym aby założenia GPR dla miasta Włocławka na lata 20218-2028 zostały zrealizowane, aby zostały zrealizowane założenia dotyczące społecznego budownictwa czynszowego. Chciałabym przywrócić witalność Śródmieścia. Nie może być tak jak jest teraz!

Koniecznością jest zatrzymanie dalszej degradacji miasta. W ostatnim czasie docierają niepokojące informacje o przeniesieniu firmy INPOST do Torunia. Jeśli tak się stanie pracę straci około 100 osób. W Fabryce Lin i Drutów obecnie prawie 100% załogi przebywa na przymusowych urlopach.

Wszystkie działania podejmowane w mieście są ważne, jednak szczególnie należy zadbać o miejsca pracy i wspierać tych, którzy te miejsca tworzą.

Jakie są główne punkty Pani programu? W czasie kampanii pada sporo obietnic wyborczych. Z jakich środków zostaną sfinansowane?

Nasz program nie jest fikcją. Jest realny. Działania, które chcemy podjąć mają na celu poprawę życia mieszkańców, doprowadzenie do dynamicznego rozwoju miasta, zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz troska o Osoby z niepełnosprawnością i Seniorów.

Obszary naszego programu wyborczego to:

  • Dzielimy się władzą z mieszkańcami ( np. uruchomimy Biuro Interwencji Obywatelskiej, wprowadzimy Kartę Włocławianina, wprowadzimy szeroko rozumianą partycypację społeczną z mieszkańcami)

  • Miasto przyjazne inwestorom. Silny przedsiębiorca to silna gospodarka. Silna gospodarka to bogate miasto (np. program „Lokal na start za złotówkę”, będziemy wspierać małych i średnich przedsiębiorców, rewitalizacja i unowocześnienie targowisk miejskich, podejmiemy starania o pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych )

  • Efektywna i tańsza edukacja (np. sukcesywny remont placówek oświatowych, wspieranie rozwoju szkół technicznych, wprowadzimy dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, przy szkołach i przedszkolach zbudujemy bezpieczne zatoki „Kiss and Ride”)

  • Przywracamy witalność Śródmieścia (np. wykorzystamy w większym zakresie prawo pierwokupu mieszkań i nieruchomości, intensywnie przystąpimy do realizacji założeń Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2018-2028 w tym szczególnie społecznego budownictwo czynszowego i zagospodarowania kwartału 3 Maja -Tumska, przebudowa Placu Wolności i ul. 3 Maja, sukcesywny remont kamienic)

  • Zdrowie i rodzina (np. utworzymy Włocławskie Centrum Stomatologiczne dla dzieci i młodzieży, utworzymy Centrum Wsparcia Psychologicznego i Psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, wprowadzimy nowe programy zdrowotne dla dzieci jak badanie wzroku i szczepień zalecanych)

  • Seniorzy i Osoby z niepełnosprawnością (np. w perspektywie wybudujemy skomunikowane mieszkania dla osób starszych i samotnych, utworzymy Włocławski Ośrodek Fizjoterapii i Ruchu, dostosujemy obiekty użyteczności publicznej oraz infrastrukturę miejską do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i Seniorów, sukcesywnie będziemy wyposażać place zabaw w sprzęt dla dzieci z niepełnosprawnością)

  • Sport, rekreacja i kultura (np. zagospodarowanie Włocławskich Bulwarów, w perspektywie przywrócimy funkcjonowanie drużyny piłki nożnej „Włocłavia” na właściwy poziom, podejmiemy intensywne działania promocyjne walorów rekreacyjnych i kulturalnych miasta, zagospodarujemy Stadion Przylesie.

  • Gospodarka komunalna, komunikacja i infrastruktura drogowa (np. naprawa nawierzchni dróg, ulic i ścieżek rowerowych, rewitalizacja Cmentarza Komunalnego, zwiększenie dbałości o porządek w mieście i zieleń, zwiększymy w mieście liczę miejsc parkingowych, przeprowadzimy reorganizację połączeń autobusowych linii miejskich co poprzedzą konsultacje społeczne. Podejmiemy rozmowy z ościennymi gminami w celu przedłużenia linii MPK. Rozważymy wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla Włocławian)

  • Bezpieczeństwo i ochrona środowiska (np. przywrócimy funkcjonowanie roweru miejskiego, dokonamy weryfikacji i przeglądu schronów miejskich, utworzymy grzebowisko dla zwierząt, wprowadzimy Włocławska Kartę Drzew)

Co trzeba zrobić, żeby zatrzymać młodych ludzi we Włocławku?

Niestety młodzi ludzie z naszego miasta wyjeżdżają i nie chcą tu wracać po ukończeniu studiów, szukają swojego miejsca i pracy w innych miastach. Dlatego muszą być podjęte działania, które sprawią, że młodzi ludzie ze swoimi rodzinami będą chcieli zamieszkać we Włocławku. Patrząc na strukturę wieku, we Włocławku w 2022 roku mieszkańców powyżej 65 roku mieliśmy- 24505, a w 2012 roku było 17184. Mieszkańców w wieku 25-34 w 2022 roku mieliśmy 10764, a w 2012 – 17741 (opracowanie własne na podstawie danych z GUS). Z przedstawionych danych wyraźnie widać, że Włocławek się starzeje. W naszym programie wyborczym umieściliśmy kilka punktów, które dedykowane są młodym ludziom i ich rodzinom, jak chociażby:

  • wprowadzenie programu „Mieszkanie za remont” z możliwością późniejszego wykupu,

  • Wprowadzenie programu „Lokal na start za złotówkę”,

  • Wprowadzenie bonu żłobkowego,

  • Realizacja polityki budowy mieszkań na wynajem, z możliwością dojścia do własności,

  • Zadbanie o zdrowie najmłodszych włocławian poprzez wprowadzenie bezpłatnych badań wzroku i bezpłatnych zalecanych szczepień,

  • Utworzenie Włocławskiego Centrum Stomatologicznego,

  • Utworzenie Centrum Wsparcia Psychologicznego i Psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży

  • Wprowadzenie reorganizacji połączeń autobusowych linii miejskich, po wcześniejszych konsultacjach społecznych. Podejmiemy rozmowy z ościennymi gminami w celu przedłużenia linii MPK.

  • Wspieranie inicjatyw i działań prowadzących do utworzenia nowych miejsc pracy w mieście

  • Przywrócenie jakości nauczania we włocławskich szkołach. Będziemy rozwijać szkolnictwo zawodowe,

  • Zapewnienie środków na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży na obszary wybierane przez samą społeczność szkolną,

  • Organizowanie wydarzeń kulturalnych skierowanych do młodych ludzi.

Jaki ma Pani plan na zmniejszenie zadłużenia miasta?

W przyszłości należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe gospodarowanie środkami finansowymi. Obecny deficyt budżetowy w wysokości około 170 milionów i kredyt na ponad 600 milionów może doprowadzić do utraty zdolności do zaciągania zobowiązań na inwestycje z odblokowanych środków unijnych. Trzeba podjąć działania w kierunku oszczędnego i racjonalnego wydatkowania środków z budżetu miasta. Inwestycje muszą być przemyślane i wykonane w sposób rzetelny, by uniknąć wydatkowania na ponowne remonty. Tak jak to się dzieje obecnie chociażby z ulicami. Przykładem przepłaconych inwestycji i źle wydatkowanych środków jest chociażby park kieszonkowy na ul. Zapiecek za ponad 500 tys., podczas gdy na ulicy Brzeskiej bardzo podobny wykonano za 40 tys. Podobna sytuacja z woonerfem na ulicy Piwnej. Teren przy przystani był zagospodarowany w chwili jej budowy. Nie było tak pilnej potrzeby przebudowy właśnie tej ulicy, gdy na innych w mieście są same dziury. Ulicę Piwną, która jest woonerfem mieszkańcy często określają jako „betonowa ulica”. Wybudowanie dwóch przejść inteligentnych przy ul. Gajowej i Celulozowej, gdzie koszt pierwszego wyniósł około 69 tys., a drugiego około 64 tys. - moim zdaniem - był zbyt wysoki, choć inwestycja potrzebna, poprawiająca bezpieczeństwo mieszkańców.

Należy też wspomnieć o niewłaściwe wydatkowanych środkach na remont Hali OSiR. Wydatkowano kwotę ponad 9 milionów złotych i dodatkowa zmiana elewacji ponad 2,5 miliona. Nie wspomnę już o utracie dochodów z tytułu wynajmu sali innym podmiotom.

Moje wątpliwości co do kosztów budzi też kwestia mieszkań socjalnych na ul. Toruńskiej. Z podanych informacji wynika, że cena mieszkania to około 650 tysięcy podczas gdy koszt podobnego mieszkania socjalnego w Lubieniu Kujawskim, to około 245 tys.

W ostatnim czasie powstało kilka dodatkowych instytucji miejskich, które zapewne generują duże koszty utrzymania. Może warto pomyśleć o innych rozwiązaniach organizacyjnych w zakresie zarządzania tymi placówkami. Zastanawia mnie zasadność wynajmu pomieszczeń z umową długoterminową na dworcu PKP dla Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta. Mamy wiele miejskich nieruchomości, które można by zagospodarować na ten cel. Wystarczy wyremontować budynki i nie będziemy ponosić kosztów wynajmu. Jak mamy ożywić Śródmieście jeśli sam Urząd Miasta wyprowadza instytucje, a nie lokuje w centrum. Jednym ze sposobów ożywienia Śródmieścia są właśnie takie działania.

Jaka inwestycja jest najbardziej potrzebna we Włocławku?

Miastu potrzebne są inwestycje, które przełożyłyby się na jego rozwój i jakość życia mieszkańców:

  • budowa spalarni, ale miejsce ustalone z mieszkańcami w ramach konsultacji

  • rewitalizacja Śródmieścia z uwzględnieniem społecznego budownictwa czynszowego

  • przebudowa ul. 3 Maja

  • przebudowa Placu Wolności

  • budowa parkingów w mieście i przy szpitalu

  • zagospodarowanie Stadionu Przylesie

  • sukcesywny remont szkół i przedszkoli

  • remonty ulic i chodników

  • podjęcie działań w kierunku budowy nowego mostu przez Wisłę

  • starania o poszerzenie granic miasta w celu pozyskania dodatkowych terenów inwestycyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozmowa z Barbarą Moraczewską, kandydatką na prezydenta Włocławka - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska