Rosną następcy olimpijczyka z Nakła. Biegi uliczne im. Klemensa Biniakowskiego [zdjęcia]

(ms)
Najlepsi  biegaczy rocznika  2004: zwycięzca Mateusz Muzalewski, drugi  Mateusz Lipkowski, trzeci Mateusz Steć
Najlepsi biegaczy rocznika 2004: zwycięzca Mateusz Muzalewski, drugi Mateusz Lipkowski, trzeci Mateusz Steć Maja Stankiewicz
Klemens Biniakowski był świetnym biegaczem. Specjalizował się w średnich dystansach. Dwukrotnie reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich. Kolejny raz w Nakle odbyły się biegi uliczne jego imienia.
Długość dystansu dostosowano do wieku biegaczy

Biegi uliczne im. Klemensa Biniakowskiego w Nakle

To impreza z tradycjami. W tym roku zorganizowano ją już po raz 26. Zawodnicy dopisali. Rywalizacja toczyła się w dziewięciu różnych kategoriach wiekowych. Najkrótszy dystans - 200 metrowy - wyznaczono dzieciom w wieku 7 lat i młodszym.

Biegali oni na stadionie. Najdłuższą trasę - 3340 m - wiodącą także ulicami Nakła, mieli do pokonania uczestnicy biegu otwartego. Wszyscy biegacze otrzymali od organizatorów okolicznościowe koszulki. To nowość. Podobnie jak to, że zawody współfinansowane były w tym roku m.in. z Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Honorowym uczestnikiem imprezy była Gabriela Rompalska, córka Klemensa Biniakowskiego, patrona biegowej imprezy w Nakle. Z jej rąk nagrodę odebrał Maksymilian Jankowski, najmłodszy zawodnik, który stanął na starcie. Pobiegł na 200 m w grupie dzieci 7-letnich i młodszych. Wśród dziewczynek rywalizację wygrała Anna Malik ze Ślesina, a wśród chłopców Jakub Kowalski z SP w Mroczy.

Ośmiolatkowie mieli do pokonania 300 m dystans. Wygrali: Sandra Pazderska z SP w Dębowie i Marcel Lewandowski z SP nr 4 w Nakle. Najszybsi 9-latkowie to: Iga Jankowska z Nakła oraz Dawid Kończal z Paterka. Pobiegli na 400 m. Taki sam dystans mieli do pokonania 10-latkowie. Jako pierwsi zameldowali się na mecie: Wiktoria Kowalska z SP w Mroczy oraz Paweł Lewandowski, uczeń SP w Paterku.

Zawodnicy urodzeni w roku 2004 rywalizowali na 600 m trasie (dziewczęta, wygrała Kaja Arndt z SP nr 4 w Nakle) i 800 m (chłopcy, zwycięzca Mateusz Muzalewski z SP nr 3 w Nakle).

Wśród 12-latków triumfowali: Marika Łasa i Denis Springer (oboje z Nakła), a wśród 13-latków: Jagoda Jasińska oraz Miłosz Kraiński, zawodnicy LUKS Start Nakło.

14 i 15-latkowie pobiegli razem. Dziewczęta biegły na 800 m (wygrała Aleksandra Radtke), a chłopcy na 1000 m (wygrał Szymon Kowalczyk). Oboje zwycięzcy reprezentowali LUKS Start Nakło. W klubie tym trenują też zwycięzcy kolejnego biegu (roczniki 1998/1999), a są nimi: Paulina Bączek i Sebastian Muzolf. Rywalizację biegaczy rocznik 1996/7 wygrali: Sylwia Przywecka, uczennica ILO w Nakle i klubowicz Marcin Bednarek.

W biegach ulicznych im. Klemensa Biniakowskiego startują też dorośli. W biegu open kobiet na 3340 najlepsza była Marta Wojdat z Białych Błot. Miejsce drugie wywalczyła Kinga Joachimiak z Mroczy, a miejsce trzecie Magda Pasieka z Drzewianowa.

Zwycięzca biegu open mężczyzn Bartosz Kryske to także mieszkaniec Białych Błot. Z tej miejscowości przyjechali też zdobywcy pozostałych miejsc na podium: Mariusz Kryske i Rafał Nowak.

Najlepsi mieszkańcy gminy Nakło na tym dystansie to: Paulina Jędrzejczyk z Występu i Piotr Bonkowski z Nakła. Na podium stanęli także: Dominika Sobieszczyk (druga) i Justyna Szczepaniak (trzecia) oraz Robert Rosenau i Damian Otto, obaj z Nakła. Gratulujemy!