MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosiczka na muchy

Malwa
Dzbanecznik jest rośliną bardzo dekoracyjną, ale  trudną w uprawie.
Dzbanecznik jest rośliną bardzo dekoracyjną, ale trudną w uprawie. Markety OBI
Botanicy doliczyli się około 500 gatunków roślin owadożernych, zaliczanych do 14 rodzajów. W Polsce rośnie 13 gatunków. Niektóre z nich możemy uprawiać w mieszkaniach.

     Rośliny owadożerne ostatnio stały się bardzo modne. Markety ogrodnicze mają ich całe kolekcje (w cenie od 12 do 40 zł za sztukę). W doniczkach uprawiane są nie tylko rodzime gatunki - rosiczki, tłustosze czy pływacze, ale też rośliny egzotyczne z Borneo, Sumatry, Malezji i Florydy, np. dzbaneczniki czy kapturnice.
     Liść jak pułapka
     
Naturalnymi siedliskami roślin owadożernych są bagna, torfowiska i skały, gdzie gleba jest uboga w składniki mineralne. Dlatego gatunki te uzupełniają dietę chwytając przy pomocy liści i trawiąc drobne owady.
     Liście są specjalnie zbudowane - często znajdują się na nich włoski gruczołowe. Niekiedy blaszki liściowe są kolorowo wybarwione i przypominają kwiaty. Liście tłustosza pokryte są lepką wydzieliną i owady, które ich dotkną, przyklejają się i nie mogą odlecieć. Dzbaneczniki i kapturnice mają liście w formie dzbanków lub lejków i jeśli nawet większe stworzenia: płazy lub drobne ssaki w nie wpadną, to nie są w stanie się wydostać. Rosiczki oplatają owady długimi włoskami, wydzielającymi gęstą ciecz. Bardzo skuteczna jest pułapka muchołówki - jeśli owad usiądzie na liściu i podrażni choćby dwa włoski czuciowe, to liść składa się gwałtownie, zamykając ofiarę w potrzasku.
     U rosiczek i tłustoszy gruczoły znajdujące się na powierzchni liści po pochwyceniu ofiary zaczynają wydzielać enzymy trawienne, a liście od razu przyswajają produkty rozkładu. Trawienie dużej muchy trwa kilka tygodni. Liście dzbaneczników i kapturnic są częściowo wypełnione płynem z enzymami. Kiedy owad wpadnie do liścia, zaczyna się od razu rozkładać. Rosiczkom wystarczą cztery muszki owocowe na tydzień lub jedna mucha na miesiąc, kapturnice mogą rozłożyć kilkadziesiąt owadów w ciągu dnia.
     Trudne w uprawie
     
Większość gatunków roślin owadożernych wymaga rozproszonego światła, tylko niektóre - np. kapturnice - bardzo jasnych stanowisk. Latem rośliny te najlepiej się czują przy oknie wychodzącym na wschód, zimą - na parapecie okna południowego.
     Roślinom latem zwykle odpowiada temperatura około 18 st. C, a zimą około 15 st. C. Bardziej ciepłolubne są dzbaneczniki i kapturnice. Czasem zdarza się, że rosiczki jesienią tracą liście i wchodzą w stan spoczynku, zimując jako tzw. pąki zimowe lub bulwy. Wówczas należy je przenieść do pomieszczenia o temp. około 4 st. C.
     Wszystkie rośliny owadożerne wymagają wilgotnego powietrza i podłoża. Latem podlewamy je obficie, zimą nieco oszczędniej miękką wodą o niewielkiej zawartości wapnia. Nie można ich podlewać wodą z kranu ani deszczówką, tylko wodą oligoceńską lub destylowaną.
     W zimie, w sezonie grzewczym rośliny te najlepiej się czują w miniaturowych szklarenkach, w których stale utrzymuje się wilgoć na ściankach.
     Stosujemy podłoże ubogie w składniki mineralne, najlepiej słabo rozłożony, lekko odkwaszony torf (o pH 5-6), zmieszany z gruboziarnistym piaskiem lub węglem drzewnym. Można też wykorzystać gotowe mieszanki dla epifitów. Na wierzch sypiemy warstwę piasku, co zapobiega rozmnażaniu się glonów. Rośliny przesadzamy rzadko, zwykle wtedy, gdy torf stanie się zbity. Tylko dzbanecznikom należy zmieniać podłoże każdej wiosny.
     Gatunków owadożernych nie nawozimy. Można natomiast od czasu do czasu położyć na liście małą muchę.
     Tłustosz w ogrodzie
     
Niektóre tłustosze i rosiczki mogą rosnąć w ogrodzie. Najbardziej dekoracyjne są tłustosze: wielkokwiatowy i pospolity. Mają piękne fioletowe kielichowate kwiaty, wyrastające na kilkunastocentymetrowych pędach. Rośliny te lubią słoneczne miejsca, ale muszą mieć stale wilgotne podłoże. Sadzi się je zwykle na skalniakach, w ziemi wzbogaconej sporą ilością kwaśnego torfu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska