Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roman Karkosik ma nosa do interesów i czuje, że zrobi biznes z o. Rydzykiem (mp3)

Agnieszka Domka-Rybka, Fot. Lech Kamiński [email protected] Tel. 052 326 31 86
Roman karkosik od kilkunastu lat pozostaje w samym centrum zainteresowania
Roman karkosik od kilkunastu lat pozostaje w samym centrum zainteresowania
Roman Karkosik, znany toruński biznesmen i inwestor giełdowy, a przy okazji jeden z najbogatszych ludzi w Polsce, sprzedał Suwary. Czy to oznacza, że jeszcze bardziej skoncentruje się na biznesie komórkowym prowadzonym z o. Rydzykiem?

Suwary, czyli giełdową spółką produkującą akcesoria samochodowe, m.in. trójkąty ostrzegawcze czy apteczki samochodowe, przejęła kanadyjska firma, która zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych.

Jego pierwszy raz

Niepogoda dla bogaczy, kryzys nie oszczędził nawet Karkosików

Ciekawe jest nie tylko to, że Karkosik odsprzedał większość lub nawet wszystkie akcje spółki, ale biznesmen po raz pierwszy zdecydował się na taki ruch. Nigdy wcześniej nie oddał bowiem kontroli nad swoimi giełdowymi aktywami.

Wiadomo również, że w 2007 roku, gdy już rozważał ich sprzedaż, prowadził też rozmowy z inwestorami zainteresowanymi wejściem do CenterNetu, bo ten wygrał wtedy przetarg na częstotliwość komórkową 1800 MHz (CenterNet należy do Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Midas, kontrolowanego przez Karkosika).

W efekcie na polski rynek wszedł piąty operator sieci komórkowych, a jesienią 2008 roku CenterNet podpisał umowę z Fundacją Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka i powstała nowa sieć „wRodzinie”. Wystartowała w lipcu tego roku i skusiła klientów m.in. darmowymi połączeniami z Radiem Maryja i TV Trwam. Poza tym minuta rozmowy kosztuje tam 45 groszy, a SMS - 25 groszy.

Czy właśnie dla biznesu na impulsach Karkosik poświęca teraz Suwary, wchodzące w skład NFI Krezus?

- Suwary po udanej restrukturyzacji zostały sprzedane inwestorowi branżowemu. Sprzedaż pakietu akcji jest konsekwencją przyjętej strategii biznesowej funduszu i trudno dopatrywać analogii do innych inwestycji Romana Karkosika - twierdzi Małgorzata Krauze - prezes NFI Krezus.

Błyskotliwa kariera

Niezależnie od tego, komórki to może być kolejna, udana inwestycja 58-letniego Romana Karkosika z Torunia, a właściwie z podtoruńskiego Kikoła, bo przecież głowy do interesów można mu tylko pozazdrościć. Zanim został inwestorem giełdowym, prowadził bar, wytwórnie oranżady i kabli, sieć punktów skupu złomu, które miały dostarczać surowca do produkcji kabli, oraz fabryki butelek z tworzyw sztucznych.

Po raz pierwszy na giełdzie znalazł się w 1993 roku, gdy zainwestował w akcje Banku Śląskiego. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zaczął skupować udziały w firmach będących w kiepskiej sytuacji finansowej: Boryszewa, Huty Oława, a później Impexmetalu czy naszej toruńskiej Elany.

W rankingu najbogatszych ludzi na świecie miesięcznika „Forbes” z 2008 roku, Karkosik zajął 1014 miejsce z majątkiem szacowanym na 1,1 mld dolarów. 

Rydzyk i Karkosik razem w komórce (mp3)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska