Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa dzierżawy - co najmniej na 10 lat

Opr. LT
Józefa Spychała odpowiada na pytania Czytelników. Kolejne można zadać i przesłać e-mailem: lucyna.talaska@pomorska.pl
Józefa Spychała odpowiada na pytania Czytelników. Kolejne można zadać i przesłać e-mailem: [email protected] Fot. Jarosław Pruss
Józefa Spychała, kierownik wydziału świadczeń Oddziału Regionalnego KRUS w Bydgoszczy odpowiada na pytanie naszej Czytelniczki.

- Mam emeryturę z KRUS-u w wysokości 320 zł na miesiąc. Czy mogę w tym roku wydzierżawić gospodarstwo (10 hektarów) na okres 3 lat? Z sąsiadem uzgodniłam (a on zgodził się na taką propozycję), że ja płacę podatek rolny, dostaję od niego pieniądze za dzierżawę oraz otrzymam płatności z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ale nie wiem, czy muszę się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Sąsiad twierdzi, że emeryci nie rozliczają się z żadnym urzędem. Czy on ma rację?

- Wydzierżawienie gospodarstwa rolnego na okres 3 lat nie będzie stanowiło podstawy dla KRUS do podjęcia wypłaty pełnej emerytury. Umowa dzierżawy winna bowiem zostać zawarta na okres co najmniej 10 lat. Jeżeli umowa zostanie zawarta co najmniej na 10 lat (stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, tzn. w celu podjęcia wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego w pełnej wysokości), to podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca (podstawa prawna art. 3 ust. 3 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym,Dz. U. z 2013 r., poz. 1381 ze zm.).

W treści umowy dzierżawy można umieścić zapis, że wydzierżawiający otrzyma od dzierżawcy czynsz dzierżawny w wysokości płatności z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co do zasady - płatności przysługują osobie faktycznie użytkującej gospodarstwo rolne, również za grunty rolne będące przedmiotem dzierżawy. W celu ustalenia, czy dochód z dopłat bezpośrednich (kwota czynszu dzierżawnego) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, proszę zwrócić się z tym pytaniem do urzędu skarbowego.

Emeryci lub renciści, którzy otrzymują świadczenia również mają obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z osiąganych przychodów w danym roku na zasadach ogólnych, tak jak wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Istnieje kwota przychodu wolna od podatku (na zasadach ogólnych). Za emerytów i rencistów, którym przez cały rok kalendarzowy organ rentowy wypłacał świadczenia, rozliczenia podatku z właściwym urzędem skarbowym dokonuje KRUS. Corocznie emeryci i renciści, do końca lutego, otrzymują z KRUS PIT-40 za rok poprzedni. Pozostali świadczeniobiorcy KRUS muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym sami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska