MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok z większą przestępczością komputerową. Obronimy się?

(WOM)
Fot. Archiwum
Coraz więcej kradzieży danych osobowych, haseł do kont internetowych i poczty - taki scenariusz cyberprzestępczości na nadchodzący rok rysuje najnowszy raport na ten temat.

Organy ścigania starają się nadążać za rozwojem techniki, ale na razie kiepsko im to idzie.

W 2009 roku dojdzie do cyberprzestępczej rewolucji - głosi najnowszy raport Kaspersky Lab, firmy, która zajmuje się zabezpieczaniem komputerów.

- Szkodliwe programy-robaki ukryte są coraz częściej nie w załącznikach maili, lecz na powszechnie dostępnych stronach internetowych. Maile zawierają linki do zainfekowanych stron - twierdzą w Kaspersky Lab.

30 przeszkolonych
Tymczasem, jak ustaliliśmy, wśród organów ścigania trudno szukać specjalistów od tak zaawansowanej przestępczości. Co prawda od roku przy toruńskim UMK działa Podyplomowe Studium Zwalczania Przestępczości Komputerowej dla Prokuratorów, ale dotąd ukończyło je zaledwie trzydziestu śledczych z całego kraju.

Studium się rozwija. Dzięki współpracy UMK z Krajowym Centrum Szkolenia Kadr dla sądów i prokuratur ruszyła druga edycja studium. Program obejmuje odbycie 128 godzin zajęć - zarówno wykładów, warsztatów jak i zajęć w laboratorium komputerowym. Zajęcia w studium kończą się w maju normalnym egzaminem i wręczeniem dyplomów.

W żadnej z prokuratur w województwie nie ma wyspecjalizowanej komórki, która zajmowałaby się wyłącznie cyberprzestępczością.

Tajne przez poufne
Trochę lepiej w jest w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, gdzie działa zespół do walki z przestępczością komputerową. - Niestety, informacje dotyczące liczby policjantów tam pracujących, a także problematyka, którą się zajmują oraz narzędzia czy metody, którymi się posługują nie mogą być udostępnione ze względu na charakter tej pracy - mówi Kamila Ogonowska z zespołu prasowego KWP. Przyznaje, że liczba tych przestępstw wzrasta proporcjonalnie do liczby osób korzystających z internetu.

Gotowość u wojewody
Sprawdziliśmy, jak przed internetowymi włamywaczami zabezpiecza się urząd wojewódzki. - Sukcesywne szkolenia pracowników w związku z korzystaniem z internetu i poczty - mówi Piotr Kurek, rzecznik wojewody. - Do ochrony poczty używamy programu antywirusowego, antyspamowego, antyszpiegowskiego. Niezależnie od tego stosowany jest firewall wraz z filtrowaniem ruchu z i do internetu. Sieć zabezpieczona jest przed możliwością podłączenia obcego komputera.

Mniejsze urzędy są o wiele gorzej zabezpieczone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska