Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina i przyjaciele pożegnali Józefa Pinterę, zasłużonego działacza NSZZ "Solidarności" w Bydgoszczy

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Mikołaja w Fordonie, następnie Józefa Pinterę pochowano na cmentarzu parafialnym przy ulicy Piastowej 1.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Mikołaja w Fordonie, następnie Józefa Pinterę pochowano na cmentarzu parafialnym przy ulicy Piastowej 1. Dariusz Bloch
Odszedł działacz opozycji w czasach PRL-u, członek Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy, następnie Komisji Zakładowej. Józef Pintera został pochowany na cmentarzu św. Mikołaja w Bydgoszczy.

Bliscy, przyjaciele oraz członkowie Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarności" żegnali Józefa Pinterę, działacza społecznego, zaangażowanego w działalność opozycji, zatrzymanego w stanie wojennym. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Mikołaja w Fordonie, następnie Józefa Pinterę pochowano na cmentarzu parafialnym przy ulicy Piastowej 1.

To Cię może też zainteresować

Pintera od września 1980 roku był członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy, następnie Komisji Zakładowej. Był współzałożycielem Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności związkowej.

"Od grudnia 1981 r. do listopada 1982 r. należał do zespołu redakcyjnego bydgoskiego pisma Komitetu Obrony Społecznej „KOS”. W latach 1981-1989 kolportował i organizował kolportaż na terenie Zakładów Chemicznych „Zachem” oraz w okolicach Żnina. Zaangażowany był w działalność Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom" - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

- Józef Pintera współorganizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy oraz Komitet Pomocy Aresztowanym. Uczestniczył w mszach za Ojczyznę. W latach 1982-1988 - informuje serwis IPN-u poświęcony osobom odznaczonym Krzyżem Wolności i Solidarności.

"Był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. Dnia 5 listopada 1982 r. został powołany, obok 300 innych działaczy „Solidarności”, do służby w Wojskowym Obozie Specjalnym w Chełmnie n/Wisłą, w którym przebywał do 3 lutego 1983 r." Od 4 do 16 lutego 1983 r. przetrzymywany był w Areszcie Garnizonowym w Chełmnie n/Wisłą. Do 1989 r. był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

Kondolencje z powodu śmierci rodzinie Józefa Pintery złożył przewodniczący Sebastian Gawronek oraz Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska