Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roczne podsumowanie w Państwowej straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu [zobacz zdjęcia]

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Roczne podsumowanie w Państwowej straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu
Roczne podsumowanie w Państwowej straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu KR
Dziesięć śmiertelnych wypadków i 167 pożarów – to tylko część działań, przy których akcje ratunkowe prowadzili strażacy z PSP w Golubiu-Dobrzyniu w minionym roku.

Dziś w komendzie straży odbyła się narada podsumowująca ostatnie 12 miesięcy. Uczestniczyli w niej zawodowi strażacy, przedstawiciele jednostek OSP, kominiarze, a także lokalne władze i i reprezentanci instytucji, z którymi współpracuje PSP.
W ubiegłym roku strażacy mieli 772 interwencji (rok wcześniej było ich 908 ). We wszystkich gminach spadła liczba zdarzeń.

- Około 21 proc. naszych akcji to pożary. Dlatego tak ważne jest podnoszenie kwalifikacji przez strażaków oraz pozyskiwanie nowego sprzętu, by sprostać wszystkim zadaniom. Nasze statystyki różnią się od policyjnych, ponieważ nie wszystkie akcje prowadzimy wspólnie – mówi komendant PSP Paweł Warlikowski.

Co ważne, podczas interwencji nie było rannych wśród ochotniczych i zawodowych strażaków.

Niestety, w minionym roku wzrosła liczba pożarów w naszym powiecie. Odnotowano 167 takich zdarzeń, rok wcześniej było ich 151.

Strażacy mieli 573 interwencje w związku z tzw. miejscowym zagrożeniem. To m.in. działania ratownicze przy wypadkach, usuwanie powalonych drzew, plam olejów z dróg, interwencje w związku z wystąpieniem tlenku węgla, wypompowywanie wody z zalanych ulic czy domów, usuwanie gniazd os i szerszeni.

Z roku na rok rośnie liczba fałszywych alarmów. W 2019 roku było ich 32. Jednak do nich zalicza się także zgłoszenia w tzw. dobrej wierze lub powiadamianie automatyczne przez systemy przeciwpożarowe.

By działać skutecznie, strażacy podnoszą swoją wiedzę, umiejętności i sprawność. Odbywają liczne szkolenia. Mają także ćwiczenia. W ubiegłym roku zorganizowano je w lesie w Płonnem, na lodzie na jeziorze Grodno, w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Golubiu-Dobrzyniu. Warunki podczas ćwiczeń są podobne do tych podczas realnych zagrożeń. Podczas akcji wykorzystywane są m.in. zadymiarki, wraki samochodów, manekiny poszkodowanych, wozy, węże, piły.

Strażacy biorą także udział w licznych zawodach sportowych. Z myślą o poprawie bezpieczeństwa prowadzą szereg akcji profilaktycznych. Są narady, pogadanki, liczne spotkania, kontrole, zabezpieczanie imprez, a także turniej wiedzy.

- W minionym roku było ponad 900 takich inicjatyw, w których uczestniczyło około 3400 dzieci i 1400 osób dorosłych – dodaje komendant Warlikowski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska