Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta wyborcza

Lucyna Talaśka-Klich
Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper zapowiedział, że zablokuje przyjmowanie wniosków od rolników ubiegających się o renty strukturalne, jeśli okaże się, że pieniędzy na ten cel jest za mało.

W Kujawsko-Pomorskiem zainteresowanie rolników rentami strukturalnymi jest bardzo duże. Do 12 maja br. złożyli oni 3581 wniosków. 2744 rolników otrzymało już decyzję o przyznaniu renty. Oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na razie przyjmują kolejne wnioski, ale wczoraj, w radiowych "Sygnałach dnia", Lepper zapowiedział, że może wstrzymać ich przyjmowanie, jeśli okaże się, iż pieniędzy jest za mało.

Prawdopodobnie sprawdzi się czarny scenariusz, choć na razie pracownicy ARiMR-u liczą pieniądze. - Dotąd na wypłatę rent strukturalnych przesunęliśmy około 33 milionów złotych między innymi z funduszy przeznaczonych na zalesianie i wsparcie techniczne dla instytucji - mówi Jan K. Ardanowski, wiceminister rolnictwa. - Gdziekolwiek pozostają jakieś pieniądze, przesuwamy je na renty. Ale to i tak za mało. Istnieje zagrożenie, że na świadczenia dla osób, które nabędą prawa do renty w latach 2007-2013 w ogóle nie będzie pieniędzy. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu środków dla rolników, którzy na przykład od tego roku będą otrzymywać renty, bo ich wypłata zakończy się dopiero w 2015 roku i nałoży się na kolejny etap programu. Naszym zdaniem bardziej uczciwe będzie, jeśli teraz powiemy ludziom prawdę i na razie zakończymy przyjmowanie wniosków. Dzięki temu na lata 2007-2013 zostanie choć trochę pieniędzy.

Zdaniem Leppera trzeba było ustalić niższą stawkę renty, np. nie 1500, a 1000 zł, bo wtedy mogłoby z tego skorzystać więcej osób. Dodał, że w porównaniu z tym co płaci KRUS (ok. 600 zł) renty strukturalne są wysokie i dlatego osób zdecydowanych na rezygnację z prowadzenia działalności rolniczej w zamian za rentę, jest bardzo dużo.

Renty strukturalne mają zapewnić dochody rolnikom, którzy zdecydują się zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej. Wielkość renty strukturalnej wynosi od 210 do 440 proc. najniższej emerytury. Podstawowa wielkość renty może zostać zwiększona m.in. o dodatek na małżonka, trwałe przekazanie gruntów o powierzchni min. 3 ha i za każdy hektar ponad tę wielkość (do 20 ha). Renty wypłacane są przez 10 lat. Najczęściej rolnicy otrzymują (na rękę) ok. 1500 zł.

- To błąd ministra Olejniczaka, który przed wyborami - w celach propagandowych - dał ludziom nadzieję - dodaje Ardanowski. - Już wtedy trzeba było uczciwie się zastanowić dla kogo pieniędzy wystarczy.

W całym kraju przyjęto ok. 50 tys. wniosków o renty strukturalne. Zdaniem Ardanowskiego decyzja o zakończeniu ich przyjmowania powinna zapaść w najbliższych tygodniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska