MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wojskowa

Bożena Sobolewska

     Mój syn w czasie pełnienia służby wojskowej uległ wypadkowi. Komisja wojskowa orzekła 45 proc. uszczerbku na zdrowiu i przyznała rentę inwalidzką, którą syn pobierał do października 2001 roku. Po tym okresie nie przywrócono mu prawa do renty. Stan zdrowia syna nie poprawił się, wręcz przeciwnie uległ znacznemu pogorszeniu. Co zrobić, aby syn nadal pobierał rentę? - CZYTELNICZKA z Kurzętnik.
     Od decyzji wstrzymującej dalszą wypłatę renty z tytułu inwalidztwa powstałego w związku ze służbą wojskową synowi przysługiwało prawo wniesienia odwołania do Sądu Okręgowego - Wydział Ubezpieczeń Społecznych. Sąd w ramach postępowania powołuje w takich sprawach biegłych lekarzy sądowych, którzy orzekają o stanie zdrowia osoby odwołującej się.
     Ponadto na mocy art. 52 ustawy z dnia 29 maja 1974 roku o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 1983 r. nr 13, poz. 68 ze zm.) w razie ustania prawa do renty z powodu braku inwalidztwa prawo do tego świadczenia powstaje ponownie, jeżeli ponowne inwalidztwo powstało wskutek pogorszenia się stanu zdrowia w związku z kalectwem lub chorobą, które uzasadniały poprzednio prawo do renty.
     Zatem, jeżeli stan zdrowia syna nadal będzie ulegał pogorszeniu powinien on ponownie wystąpić do ZUS z wnioskiem o rozpatrzenie uprawnień do renty inwalidy wojskowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska