MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radziejowska biblioteka ma 70 lat. Byliście tu kiedyś? Na pewno! Więc odszukajcie się na zdjęciach w naszej galerii

Jolanta Mlodecka
Jolanta Mlodecka
Radziejowskiej bibliotece stuknęła siedemdziesiatka! Ale korzenie czytelnictwa sięgają nawet XVIII wieku.

Jedną z pierwszych bibliotek w mieście zorganizowali dla uczniów swojego Kolegium o.o. Pijarzy. Księgozbiór istniał także przy Szkole Podwydziałowej w czasie działalności Komisji Edukacji Narodowej. Bardzo ożywione czytelnictwo rozwijało się w okresie międzywojennym. W latach 1905-1939 działała Biblioteka Publiczna Polskiej Macierzy Szkolnej. Była też Żydowska Biblioteka i Czytelnia Społeczna, która posiadała największy księgozbiór. W 1930 roku utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną. Powstała ona z książek zakupionych i ofiarowanych przez Sejmik Powiatowy w Aleksandrowie Kujawskim. Także w latach 1912-1939 radziejowska organizacja PPS utworzyła swoją placówkę biblioteczną. Istniała także Biblioteka przy Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego.

Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 17 kwietnia 1947 r. dał podstawy formalno-prawne do utworzenia Biblioteki Publicznej w Radziejowie. Na wniosek radnego Tadeusza Krysiaka 2 października 1948 r. została ona powołana.
Najpierw mieściła się w dwóch malutkich pomieszczaniach w budynkach przy Rynku, dopiero w 1974 r. wybudowano imponującą, jak na tamte czasy, siedzibę.

W 1991 roku ogłoszono pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. F. Becińskiego, który był promocją biblioteki. Biblioteka poprzez różne działania starała się promować jego twórczość, wydając tomiki poezji, organizując prelekcje, sesję popularno-naukową, spotkania literackie,

Pracownicy podejmowali i podejmują nadal nowe inicjatywy, kształcąc się po to, by biblioteka stała się coraz lepszym miejscem nauki, wypoczynku, zabawy, służącym rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu środowiska. Czytelnictwo jest bowiem podstawowym ogniwem edukacji, a książka niezbędnym elementem rozwoju osobowości człowieka.

Wielokrotnie za swoją działalność czytelniczą, kulturalną, edukacyjną i wydawniczą Biblioteka była nagradzana:
* 1998 Dyplom Ministra Kultury,
* 1999 Odznaka "Zasłużony dla Miasta Radziejów",
* 2003 Medal Fundacji ABC XXI za akcję "Cała Polska czyta dzieciom",
* 2006 wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla dyrektor Haliny Paczkowskiej,
* 2012 I miejsce w Konkursie Partnerstw Lokalnych na Rzecz Rozwoju Bibliotek w ramach Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek,
* 2018 Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za realizację Projektu "Radziejowska Biblioteka OdNowa" dla dyrektor Danuty Wielgosz,
* 2018 statuetka św. Jana Chrzciciela, Patrona Miasta Radziejów z rąk Burmistrza Radziejowa,
* 2018 Złoty Kruk Wydawnictwa Janusza Borkowskiego dla dyrektor Danuty Wielgosz,
* wielokrotne dyplomy z Kancelarii Prezydenta RP wraz z publikacją w ramach Narodowego Czytania,
* Biblioteka za swą długoletnią pracę na rzecz środowiska została odznaczona także Medalem za Zasługi przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Radziejów z drona. Obejrzyj z góry swój dom! [zdjęcia]

Według danych statystycznych za rok 2017 biblioteka zarejestrowała 1675 czytelników, którzy wypożyczyli 24820 woluminów.

Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska