Daj dzieciom wolne

  Daj dzieciom wolne

  MAŁGORZATA WĄSACZ

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Daj dzieciom wolne
  Akademia rycerstwa, magii i iluzji, obóz militarno-survivalowy albo kolonie z nauką języka obcego - propozycji na wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży jest wiele. I to zarówno w kraju, jak i za granicą. Rodzice mogą już przyszykować pieniądze: co najmniej tysiąc złotych.
  Daj dzieciom wolne
       Z folderów po oczach biją napisy: "Super kolonie dla Twojego dziecka", "Wakacje marzeń", "Najciekawsze obozy". Wszystko stosownie do wieku dziecka i... zasobności naszego portfela. Jest w czym wybierać!
       Poznaj sekrety urody
       Która z naszych pociech nie marzy, by - tak jak Harry Potter - zostać małym czarodziejem?
  Jeśli chcemy spełnić to pragnienie, możemy zafundować dziecku 14-dniowy pobyt w Akademii rycerstwa, magii i iluzji w Żelaznie w Kotlinie Kłodzkiej. To propozycja dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Zamieszkają w barokowym pałacyku zbudowanym pod koniec XVIII wieku, otoczonym starym parkiem z egzotycznymi drzewami i krzewami.
       - W programie przewidziano między innymi odkrywanie sekretów magii, poznawanie tajemnic iluzji oraz lekcje transmutacji, czyli przemiany przedmiotów. Będzie też nauka zielarstwa oraz posługiwania się tarczą, turniej rycerzy i łuczników oraz turniej magii i iluzji w wykonaniu uczniów Akademii. Na pewno wiele emocji przysporzy nocna wyprawa w poszukiwaniu czarodziejskiego kryształu do Jaskinii Czarnoksiężnika, a także noc duchów. Atrakcji jest jeszcze mnóstwo - wymienia Elżbieta Szufarska z toruńskiego "Orbisu". Akademia jest organizowana w czterech terminach: 26.06-10.07, 10-23.07, 23.07-5.08 (za 1049 zł jeśli wybierzemy dla dziecka pokój bez łazienki) oraz od 18-30.08 (za 927 zł).
       Dziewczynki w wieku 12-18 lat na pewno z chęcią wyjadą do Dźwirzyna na obóz "Sekrety urody". - To doskonała okazja, by m.in. nauczyć się tańczyć, poćwiczyć fitness, porozmawiać z kosmetyczką oraz nauczyć się dobrych manier. Koszt imprezy to 1295 zł - słyszymy w jednym z inowrocławskich biur podróży.
       Z kolei chłopców zachwyci wodny obóz survivalowo-militarny w miejscowości Przystań nad jeziorem Mamry. Uczestnicy zostaną podzieleni na rywalizujące ze sobą sekcje. Specjalistyczne szkolenia przeprowadzą byli żołnierze jednostek GROM i Formoza. - Program obejmuje także między innymi: wspinaczkę, orientację w terenie, zasady walki wręcz, a także rajdy i misje operacyjne - wymienia Elżbieta Szufarska. Koszt wyjazdu to 1399 zł.
       Na pewno warto wysłać dziecko na obóz skałkowy do Zakopanego. Taka dwunastodniowa przyjemność to wydatek co najmniej 1099. Na co mogą liczyć jej uczestnicy? Na naukę technik wspinania się po skałkach, zwiedzanie okolicy, ogniska i wieczory przy gitarze.
       Na hiszpańskich plażach
       
  Nasze mniejsze i większe pociechy możemy wysłać na wypoczynek poza granice kraju. Ze względu na coraz korzystniejszy kurs euro, ceny wyjazdów w porównaniu z ubiegłym rokiem nie zmieniły się. Tak więc, w przypadku dzieci w wieku 9-17 lat tygodniowe kolonie w Chorwacji kosztują ok. 1395 zł, na Węgrzech - 1195 zł, we Włoszech - 1395 zł, a na Słowacji - 895 zł. Jeżeli mamy dziecko w wieku 14-18 lat i chcielibyśmy je wysłać na dwa tygodnie do Tunezji, to musimy wysupłać z portfela 1990 zł, na Kretę - 2595 zł, a do Egiptu - 2095 zł.
       Znacznie taniej, bo 1399 zł, będzie nas kosztował dwutygodniowy obóz w miejscowości Calella na hiszpańskim Costa Brava. W programie przewidziano m.in. wycieczkę do Barcelony, Mont Serrat, a w drodze powrotnej zwiedzanie Monte Carlo i Monako. - To propozycja adresowana co najmniej do czternastolatków. Cena - 1399 złotych - obejmuje przejazd autokarem, noclegi w hotelu, wyżywienie. Oprócz tego każdy uczestnik musi zabrać 70 euro. Fakultatywna wycieczka do parku wodnego będzie dodatkowo kosztować 18 euro - wyjaśnia Maria Krzyżanowska, specjalistka ds. turystyki w Biurze Podróży "Esperantotur" w Bydgoszczy. Do wyboru są następujące terminy: 15-27.07, 22.07-3.08, 5-17.08 oraz 26.08-7.09 (za 1299 zł).
       Wakacje z językiem
       
  Wakacyjną labę warto wykorzystać na poduczenie się języka obcego. 17-dniowy kurs angielskiego w Murzasichlu kosztuje 1100 zł. - Do tego trzeba doliczyć 80 złotych za bilet kolejowy. Na początek dzieci napiszą test językowy. Na podstawie jego wyników zostaną przydzielone do odpowiedniej grupy. Łącznie kurs trwa 42 godziny. Do wyboru są cztery terminy - wyjaśnia Maria Krzyżanowska.
       A może warto pomyśleć o tygodniowym kursie językowym w Londynie. Na miejsce dzieci dojadą autokarem. - Będą zwiedzać stolicę Anglii. Zobaczą m.in. Buckingham Palace, Tower Bridge, Tower of London i zwiedzą uniwersytet w Oksfordzie. Wszystko za 1590 zł - usłyszeliśmy w jednym z inowrocławskich biur podróży.
       Ile to kosztuje:
       
  - Akademia rycerstwa, magii i iluzji w Żelaźnie - 14 dni - 1049 lub 927 zł
       - obóz survivalowo-militarny w Przystani - 14 dni - 1399 zł
       - obóz skałkowy w Zakopanem - 12 dni - 1099 zł
       - obóz w hiszpańskiej Calelli - 14 dni - 1399 zł
       - kurs języka angielskiego w Murzasichlu- 17 dni - 1100 zł
       - obóz żeglarski w Funce - 20 dni - 1490 zł
       Dopłacą do wyjazdu
       
  Każdego roku wielu organizatorów wypoczynku korzysta z dotacji np. samorządowych lub z Kuratorium Oświaty. Od 1 do 14 lipca 55 dzieci będzie wypoczywać na kolonii krajoznawczo-turystycznej w Zakopanem. - Czekamy jeszcze na zgłoszenia rodziców, którzy mają dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Całkowity koszt uczestnictwa to 850 złotych. W programie przewidziano między innymi zwiedzanie Zakopanego, liczne wycieczki piesze w doliny Tatr Zachodnich oraz wjazd kolejką na Gubałówkę i Kasprowy Wierch - usłyszeliśmy we włocławskim Oddziale Rejonowym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
       Wakacje z harcerzami? Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce organizuje obozy żeglarskie. By wziąć w nich udział trzeba ukończyć 12 lat. Do wyboru są trzy terminy: 26.06-15.07, 16.07-4.08 oraz 5-24.08. - Podczas tych trzech tygodni można ukończyć kurs na stopień żeglarza jachtowego albo sternika jachtowego. Obóz kosztuje 1490 złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze opłatę za egzamin: odpowiednio 170 i 210 złotych - mówi Maciej Sas, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP. Znacznie mniej, bo 690 zł, musimy wydać jeśli chcemy, by nasza pociecha spędzała wakacje na obozie młodzieżowym w Borach Tucholskich. Można zdecydować się na jeden z sześciu dwutygodniowych terminów. Atrakcji nie zabraknie. Będą zajęcia multimedialne, rejs statkiem badawczym po Jeziorze Charzykowskim, zajęcia w przenośnym minilaboratorium chemicznym, rajd rowerowy oraz pieczenie chleba "metodą kaszubską".
       Od 26 czerwca do 2 lipca 30 uczniów będzie wypoczywać w Funce na obozie terapeutycznym. - To propozycja dla dzieci z okolic Sępólna Krajeńskiego, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Rodzice mogą się zgłaszać do naszej świetlicy terapeutycznej przy ulicy Baczyńskiego. Opłata za uczestnictwo w obozie jest symboliczna: 10, 15 złotych. Dzieci będą brać udział na przykład w zajęciach lepienia przedmiotów z gliny czy w spotkaniu z instruktorami kajakarstwa i żeglarstwa - informuje Danuta Dzaszkiewicz ze Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom w Sępólnie Krajeńskim.
       Kolonia w rejestrze
       
  Chcesz mieć pewność, że dziecko będzie korzystać z legalnej i bezpiecznej formy wypoczynku podczas wakacji? Sprawdź jej organizatora w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Każdy organizator jest zobowiązany złożyć komplet dokumentów, w którym wyszczególniono m.in.: program kolonii, kadrę opiekunów oraz informacje o tym, kto będzie sprawował opiekę medyczną nad wypoczywającymi dziećmi. Musi również przedstawić tzw. kartę kwalifikacyjną obiektu, w której przyzwolenie na zorganizowanie w nim wypoczynku daje straż pożarna i sanepid. Po sprawdzeniu wszystkich dokumentów organizator dostaje tzw. zaświadczenie o wpisie placówki do rejestru kuratora. Takie zaświadczenie musi otrzymać każdy organizator, tzn. m.in. zakład pracy, parafia, stowarzyszenie, szkoła czy biuro podróży w odniesieniu do każdej formy wypoczynku, bez względu na jej nazwę. - Każdy organizator ma obowiązek zgłosić placówkę nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku - wyjaśnia Hanna Kalinowska-Cikorska z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
       Zadzwoń do kuratorium
       
  By sprawdzić, czy organizator jest wpisany do rejestru można zadzwonić do kuratorium pod numer telefonu w:
       - Bydgoszczy - (0 52) 34 97 613,
       - Toruniu - (0 56) 62 18 596 oraz
       - Włocławku - (0 54) 231 15 51.
       Można również zażądać od organizatora stosownego zaświadczenia.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo