Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekażcie 1 procent od podatku na rzecz Kalwarii Pakoskiej

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Migawka z ubiegłorocznej Nocy Muzeów na Kalwarii Pakoskiej
Migawka z ubiegłorocznej Nocy Muzeów na Kalwarii Pakoskiej Dominik Fijałkowski
Rozliczając ubiegłoroczne dochody warto pomyśleć o przekazaniu 1 proc. od podatku na rzecz ratowania jednego z największych zabytków powiatu inowrocławskiego, którym jest Kalwaria Pakoska.

O takie wsparcie apeluje do mieszkańców regionu Fundacja "Kalwaria Pakoska". Jej przedstawiciele przypominają, że w 2028 roku Kalwaria Pakoska świętować będzie 400-setną rocznicę powstania. Utrzymanie tego unikatowego zespołu, składającego się z 24 kaplic i Kościoła Ukrzyżowania od zawsze wymagało ogromnych nakładów.

Ratowaniem zabytku zajmowały się na przestrzeni lat władze świeckie i kościelne. Ważnym momentem było rozpoczęcie realizacji projektu pod nazwą "Utworzenie Parku Kulturowego Kalwaria Pakoska". Dzięki sponsorom, darczyńcom, przedstawicielom Fundacji "Kalwaria Pakoska", kapliczki odzyskały dawny blask. Jednak na terenie Kalwarii zawsze jest coś jeszcze, czemu można przywrócić dawny blask.

W ubiegłym roku został odrestaurowany bardzo zniszczony ołtarz polowy za Kościołem Ukrzyżowania oraz zabytkowy krucyfiks (z 1760 r.) z ołtarza polowego. Zorganizowano też przy Kościele Ukrzyżowania Noc Muzeów i przygotowano ciekawe materiały promocyjne. Środki na te działania pochodziły z kwest, jakie prowadzono przez dwa lata i z przekazanego Fundacji 1proc. od podatku.

- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców Pakości i regionu o ponowne przekazanie 1 procenta od podatku. W przypadku emerytów z Pakości i najbliższej okolicy proces ten jest ułatwiony.Wystarczy wypełnić gotowy druk, który znajduje się w obydwu pakoskich kościołach - słyszmy od przedstawicieli Fundacji. Już dziś składają oni podziękowania wszystkim, którzy odpowiedzą na apel, przekazując symboliczny 1 proc.

Fundacja Kalwaria Pakoska, wspólnie z pakoskim franciszkanami, zaprosiła mieszkańców regionu do udziału w Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku zorganizowano ją na Wzgórzu Kalwaryjskim. Zwiedzający mieli okazje obejrzeć znajdujące się tam kaplice oraz Kościół Ukrzyżowania. Zaprezentowano m. in. zabytkowe naczynia liturgiczne i ornaty, wota dziękczynne, a także odrestaurowane obrazy. Była okazja dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Kalwarii i samej Pakości. W przepięknych kalwaryjskich plenerach, przy zachodzącym słońcu, serwowano kawę po franciszkańsku z miodem i czymś jeszcze oraz słodkie wypieki.

Noc Muzeów na Kalwarii Pakoskiej. Kto nie był, niech żałuje [zdjęcia]

Noc Muzeów odbyła się także w Pakości. Mieszkańców regionu zaprosili do udziału w niej: franciszkanie, Fundacja Kalwaria Pakoska, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich oraz Ośrodek Kultury i Turystyki. W kaplicach Wieczernik i Kajfasz-Więzienie zaprezentowano: kronikę kalwarii z 1680 roku, zabytkowe przedmioty liturgiczne, franciszkańskie pamiątki z Jerozolimy, odrestaurowane obrazy i krzyże, zabytkowe sztandary i chorągwie. Była okazja obejrzeć film "Spektakl", prezentujący historię Kalwarii Pakoskiej oraz zdjęcia kalwarii wykonane w technice w 3D. Zwiedzający mieli okazję skosztować kawy po franciszkańsku. Wpierw jednak musieli jej ziarna rozbić ciężkim kamieniem.

Noc Muzeów na Kalwarii Pakoskiej. Warto było tam zajrzeć, bo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska